Rząd ruszył z Konstytucją biznesu

opublikowano: 24-09-2017, 22:00

Stały Komitet Rady Ministrów kończy prace nad pakietem dla przedsiębiorców.

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Rozwoju (MR) przełamie opór biurokratycznego lobby, które od miesięcy próbuje storpedować projekt tzw. Konstytucji biznesu. W ubiegłym tygodniu projektami zajmował się Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM), zwany małym rządem (w jego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich resortów).

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki

— Zdecydowana większość zaproponowanych w pakiecie pięciu ustaw Konstytucji biznesu została uzgodniona. Kilka przepisów zostało skierowanych do dalszych uzgodnień — informuje Paweł Nowak z biura prasowego MR.

Zaznacza, że resort rozwoju zamierza doprowadzić w ciągu najbliższych dwóch tygodni do ostatecznego przyjęcia Konstytucji biznesu przez SKRM. Następnym etapem będzie zaakceptowanie projektu przez rząd. Wkrótce minie rok od chwili, kiedy na Kongresie 590 w Rzeszowie wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Konstytucji biznesu, mającej zapewnić stabilne warunki dla działalności gospodarczej oraz zawierać gwarancje bezpieczeństwa dla przedsiębiorców w relacjach z urzędnikami. Największe organizacje przedsiębiorców pozytywnie oceniły propozycje wicepremiera. Niestety armaty przeciwko nim wytoczyło wiele resortów i instytucji państwowych. Oponentom nie podobało się zwiększanie praw przedsiębiorców i ograniczanie władzy urzędników nad działalnością gospodarczą. Centralne miejsce w Konstytucji biznesu zajmuje ustawa Prawo przedsiębiorców, która ma zastąpić obecną ustawę o swobodzie gospodarczej. Nawiązuje do słynnej ustawy Wilczka, która stworzyła liberalne podwaliny polskiej gospodarki rynkowej. Prawo przedsiębiorców zawiera wiele zasad gwarancyjnych, np. „co nie jest zabronione, jest dozwolone”, klauzulę pewności prawa i zasadę przyjaznej dla firm interpretacji przepisów prawnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd ruszył z Konstytucją biznesu