Rząd sam zdecyduje o wsparciu

opublikowano: 04-02-2018, 22:00

Mimo krytyki resort inwestycji i rozwoju utrzymuje kontrowersyjne zapisy o przyznawaniu i odbieraniu ulg podatkowych.

Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji, zakładający uczynienie z obszaru Polski specjalnej strefy ekonomicznej, jest na końcowym etapie prac rządowych. Najnowsza wersja powstała podczas styczniowych prac Komisji Prawniczej. Choć jeszcze niedawno biuro prasowe resortu rozwoju informowało „PB”, że mogą się zmienić główne zapisy krytykowane przez środowiska przedsiębiorców, to tak się nie stało.

Przede wszystkim nie zrezygnowano z koncepcji, że to Rada Ministrów samodzielnie w rozporządzeniu (łatwość wydania i zmienienia) może odebrać firmom ulgi podatkowe, jeżeli wymagać tego będzie sytuacja budżetu państwa. Niektóre organizacje branżowe twierdziły, że oznaczać to będzie dowolność w przyznawaniu i zabieraniu ulg podatkowych przedsiębiorcom. Zdzisław Sabiłło, prezes Polskiego Związku Przemysłu Farmaceutycznego, alarmował, że taka regulacja obniży atrakcyjność inwestowania w Polsce.

Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, ostrzegł, że takie rozwiązanie może wprowadzić dużą niepewność wśród potencjalnych inwestorów, a wręcz „spowodować zaniechanie nowych inwestycji”.

Aktualny zapis w projekcie (art. 20) mówi, że Rada Ministrów może w rozporządzeniu odebrać wsparcie na dowolny okres, jeżeli wymagać tego będzie sytuacja budżetu państwa, w oparciu o „prognozowane kwoty dochodów i wydatków budżetu państwa i zaplanowanego deficytu budżetu państwa wynikające z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa”.

A plany te są wydawane na okresy 4-letnie, więc tak długie perspektywy budżetowe będzie mogła brać pod uwagę Rada Ministrów przy ocenie, czy wstrzymać ulgi podatkowe. Zdaniem prof. Dominika Gajewskiego z Centrum Analiz i Studiów Podatkowych Szkoły Głównej Handlowej, ustawa powinna konkretnie i szczegółowo określać kryteria pozwalające na zawieszanie ulg inwestorom. To istotna zmiana w stosunku do obowiązujących reguł wspierania inwestorów w SSE. Po Komisji Prawniczej w projekcie ostał się także zapis, że Rada Ministrów w rozporządzeniu określi zasady przyznawania inwestorom wsparcia w postaci ulg podatkowych (art. 14).

Rządowi prawnicy z Rady Legislacyjnej przy kancelarii premiera ostrzegali wcześniej, że takie kryteria powinny być zapisane w ustawie, gdyż zawarcie ich w rozporządzeniu może być niezgodne z Konstytucją RP. Art. 217 konstytucji stanowi, że określanie zasad przyznawania ulg oraz zwolnień następuje w drodze ustawy. Biuro prasowe resortu rozwoju podało nam, że na Komisji Prawniczej „zamierzeniem ministerstwa jest uzgodnienie takiego brzmienia przepisów projektowanej ustawy, aby nie budziły jakichkolwiek wątpliwości legislacyjnych”.

Niestety resort nie zgodził się na ustawowe określanie zasad udzielania ulg inwestorom, pozostawiając to w gestii rządu. Projekt wkrótce trafi na posiedzenie Rady Ministrów. Ustawa ta ma zastąpić regulacje o SSE, których funkcjonowanie będzie stopniowo wygaszane do 2026 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu