Rząd sięga po gazową gotówkę

Specjalny podatek od gazu, na kształt podatku od miedzi, obejmie PGNiG już w przyszłym roku, a nie w 2020 r. To pomysł resortu finansów.

Ministerstwo Finansów nie chce czekać aż do 2020 r. na wpływy ze specjalnego podatku od wydobycia ropy i gazu. W piątek resort przedstawił zapowiedź projektu ustawy, która przesuwa o rok termin zapłaty podatku od wydobycia niektórych kopalin, obejmującego firmy wydobywające gaz ziemny i ropę naftową. Miały zacząć go płacić 1 stycznia 2020 r., a zaczną 1 stycznia 2019 r. Plan zakłada, że Rada Ministrów przyjmie projekt w czwartym kwartale 2018 r.

— Na pierwszy rzut oka można ocenić, że projekt dotyczy w największym stopniu PGNiG. W mniejszym stopniu dotyczy Orlenu, który wydobywa w Polsce niewielkie ilości surowca, podobnie jak Lotosu, który wydobywa przede wszystkim z morza i mógł korzystać w związku z tym z ulg — mówi Kamil Kliszcz, analityk mBank Dom Maklerski.

Zapłacą mniej, ale szybciej

Projekt Ministerstwa Finansów dotyczy dwóch ustaw. Po pierwsze, uchyla ustawę o specjalnym podatku od węglowodorów, która miała na celu opodatkowanie firm wydobywających gaz i ropę ze skał łupkowych. „Wbrew prognozom nie nastąpił w Polsce rozwój wydobycia gazu łupkowego, podstawowym źródłem tego surowca pozostają konwencjonalne złoża gazu ziemnego” — czytamy w opisie do planowanych zmian.

— Firmy szukały, ale nie przeszły do wydobycia, bo odwierty próbne nie przyniosły zadowalających rezultatów i nie nadawały nadziej na zyski — wyjaśnia Marcin Zięba, były dyrektor generalnyOrganizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego.

Po drugie, projekt przyśpiesza moment, w którym PGNiG, Orlen i Lotos zostaną objęte podatkiem od wydobycia niektórych kopalin. To ten sam podatek, który już od 2012 r. nakazuje KGHMowi płacenie specjalnej daniny od wydobycia miedzi i srebra. Ropa i gaz mają w tym dokumencie przypisane stawki odpowiednio 6 proc. i 3 proc. To oznacza, że taki procent wartości wydobycia będą musiały odprowadzać do budżetu. Dla złóż trudniejszych, np. morskich, stawki są o połowę niższe.

Kamil Kliszcz szacował dotychczas, że PGNiG płaciłby od 2020 r. ok. 300 mln zł dodatkowych podatków rocznie. Uchylenie ustawy o specjalnym podatku od węglowodorów zmniejsza tę kwotę (choć nie ma jeszcze szacunków o ile), wiadomo jednak, że PGNiG zacznie płacić ją szybciej. W piątek po południu kurs PGNiG na giełdzie spadał.

W miedzi płaczą i płacą

KGHM płaci podatek „od miedzi i srebra” już od lat i jest to częsty temat politycznych dyskusji. W czasie kampanii wyborczej do Sejmu, w 2015 r., Beata Szydło zapowiadała, że PiS ten podatekzniesie. Po wyborach rząd jednak się tym tematem nie zajął.

W ostatnich tygodniach premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan wprowadzenia zmian w miedziowym podatku — projekt nowelizacji, który przyjął rząd, zakłada wprowadzenie możliwości udzielania przez firmy darowizny dla jednostek samorządu terytorialnego. Taka zmiana, w ocenie analityków, ma jednak zerowy wpływ na zysk netto KGHM.

Do końca sierpnia 2018 r. KGHM zapłacił 1,17 mld zł tego podatku. © Ⓟ

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane