Rząd szykuje tarczę dla samorządów

opublikowano: 11-04-2020, 14:05

Po wzmocnieniu tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców i pracowników, w tym tygodniu rząd chce ulżyć także samorządom.

Jadwiga Emilewicz
Fot. Marek Wiśniewski

Szereg działań umożliwiających zwiększanie zadłużenia, zwiększanie wydatków oraz odroczenie wpłat do skarbu państwa ma pozwolić samorządom odetchnąć w trudnym czasie epidemii koronawirusa, przy okazji umożliwiając im przeniesienie części działań do świata wirtualnego.  Takie są główne założenia najnowszego projektu ustawy, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, do którego dotarł „PB”.

Największym budżetowym zastrzykiem dla powiatów ma być zwiększenie ich dochodów z tytułu gospodarowania nieruchomościami skarbu państwa z 25 proc. do 50 proc. , od 1 kwietnia do końca roku. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rozwoju ma to przynieść ok. 380 mln zł dodatkowych dochodów w 2020 r. 

Kolejnym elementem planu zwiększającym wpływy do kasy samorządów będzie zwiększenie opłaty skarbowej za wydanie pozwoleń na budowę dla osób innych niż właściciel lub użytkownik wieczysty działek. Zgodnie z danymi GUS rocznie wydaje się ok. 150 tys. decyzji budowlanych, z których dwie trzecie na wniosek osób innych niż właściciele lub użytkownicy wieczyści. Ministerstwo  szacuje, że zwiększenie opłaty do 598 zł zmniejszy liczbę  wniosków od tych podmiotów o ok. 15 proc. Jeśli te założenia się ziszczą, wpływy gmin zwiększą się o ok. 51 mln zł rocznie. Zgodnie z założeniem, liczba wniosków ma się zmniejszać rocznie o ok. 2,5 proc.

Rząd zamierza też pozwolić samorządom na deficyt bieżący pod warunkiem, że wytworzona nierównowaga będzie wynikała z ubytku będącego skutkiem epidemii COVID-19. Samorządy będą mogły także złamać obowiązującą je regułę fiskalną ograniczającą wysokość spłaty długu. Innymi słowy, samorządy będą mogły łatwiej się zadłużać, by zasypać dziurę wytworzoną w budżetach przez walkę z koronawirusem. Dodatkowo gminy, które uzyskują ponadprzeciętne dochody podatkowe, będą mogły przesunąć w czasie przelew na rzecz skarbu państwa. Raty wpłat przypadające w maju i czerwcu będą mogły być przelane dopiero w drugim półroczu. 

Inną propozycją jest wydłużenie o sześć miesięcy zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu epidemii pod warunkiem wniesienia proporcjonalnej opłaty za wydanie zezwolenia. Takie rozwiązanie z jednej strony pomoże restauratorom, a z drugiej strony wpłynie na podreperowanie budżetów gmin.  

W projekcie zapisano także opóźnienie o rok, a więc do końca 2021 r., terminu postawienia i uruchomienia wymaganej w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych liczby punktów ładowania pojazdów elektrycznych, które mają być zainstalowane w ogólnodostępnych stacjach ładowania oraz stacji tankowania CNG. 

W wyniku zaproponowanych działań saldo budżetu państwa będzie mniejsze o 380 mln zł i to tylko w 2020 r., natomiast jednostki samorządu terytorialnego zyskają 813 mln zł – 414 mln zł w 2020 r. oraz 399 mln zł w ciągu kolejnych 10 lat. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane