Rząd udzielił gwarancji dla EXPO we Wrocławiu

Marek Druś
29-11-2001, 20:01

Rząd udzieli gwarancji finansowych dla organizacji wystawy EXPO 2010 we Wrocławiu. Podpis pod stosowanym dokumentem złożył w czwartek premier Leszek Miller, poinformowała Polska Agencja Prasowa. Przedstawiciele Wrocławia zaprezentują kandydaturę miasta w piątek, w biurze wystawy w Paryżu, przed ambasadorami kilkudziesięciu krajów.

- Podpis premiera pod udzieleniem gwarancji finansowych Wrocławiowi szczęśliwie kończy nasze boje o EXPO we Wrocławiu – powiedział w rozmowie z PAP Ryszard Nawrat, wojewoda dolnośląski.

Wątpliwości co do organizacji wystawy we Wrocławiu miało Ministerstwo Gospodarki, które w ubiegłym tygodniu wnioskowało wycofanie kandydatury miasta ze starań o organizację EXPO 2010. Podczas posiedzenia Rady Ministrów powołano specjalny zespół, który miał podjąć ostateczną decyzję. Korzyści z ewentualnego zdobycia prawa do organizacji wystawy przedstawiał rządowi Ryszard Nawrat, wojewoda dolnośląski. Za pomysłem opowiedział się także Stanisław Huskowski, prezydent Wrocławia.

Ministerstwo Gospodarki uzasadniało swój sceptycyzm stanem finansów państwa i brakiem konkretnego biznesplanu wystawy. Jeszcze przed podjęciem decyzji o gwarancjach finansowych powołano pełnomocnika rządu do spraw EXPO, którym został Janusz Kaczurba.

W piątek w Paryżu dojdzie do pierwszej oficjalnej prezentacji kandydatury stolicy Dolnego Śląska przed ambasadorami państw europejskich.

- Uważam, że Wrocław i Polska mają ogromne szanse na organizację EXPO w 2010 roku. Naszym plusem jest fakt, że do innych kandydujących państw są pewne zastrzeżenia. Korea ma tę wadę, że 5 lat wcześniej EXPO odbędzie się w sąsiedniej Japonii, Chiny mają szanse na organizację olimpiady, Argentyna jest bardzo daleko, Meksyk nie ma najlepszych notowań w biurze EXPO w Paryżu. Zatem pozostaje Rosja i Polska, i moim zdaniem pomiędzy nimi rozegra się ostateczna walka - mówił PAP wojewoda śląski.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rząd udzielił gwarancji dla EXPO we Wrocławiu