Rząd wesprze samorządy w zmaganiach ze smogiem

opublikowano: 15-01-2017, 22:00

Niedawne mrozy uwydatniły problemy z jakością powietrza. Głównymi powodami są stare piece i kiepska jakość paliwa.

Polecenia pozostania w domu, darmowe przejazdy komunikacją miejską, a nawet zawieszenie zajęć w szkole — takich komunikatów władz polskich miast było ostatnio sporo. Bo chociaż roczne średnie wyniki badań jakości powietrza na ogół mieszczą się w unijnych normach, to zanieczyszczenie rośnie kilkukrotnie w sezonie grzewczym. Według informacji Ministerstwa Środowiska tzw. niska emisja powstaje w wyniku spalania w domowych piecach złej jakości paliw i śmieci.

Zobacz więcej

Tony Webster from San Francisco, California [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

— We Wrocławiu ponad 65 proc. zanieczyszczeń pochodzi z domowych palenisk, a reszta z transportu, przemysłu i innych źródeł — potwierdza Arkadiusz Filipowski, rzecznik Urzędy Miejskiego we Wrocławiu. To jedno z miast, które wobec wysokiego stężenia zanieczyszczeńzaapelowało do mieszkańców o niewychodzenie z domu bez potrzeby. Od jakiegoś czasu zachęca jednak do składania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców w ramach programu KAWKA Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

— W zeszłym roku wymieniono u nas ponad 1500 pieców. Na 2017 rok zarezerwowano na ten cel 12 mln zł, za które można wymienić około 1200 pieców. Jeśli do wydziału środowiska i rolnictwa trafi więcej wniosków, to zostaną na to przeznaczone dodatkowe pieniądze. W 10 proc. pochodzą z naszego budżetu, a reszta z narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. 30 proc. udzielamy w formie pożyczki, a 60 proc. jako dotacje — mówi Arkadiusz Filipowski. Program KAWKA jest powoli wygaszany. Władze Wrocławia współpracują również z Urzędem Marszałkowskim w spawie wprowadzenia uchwały antysmogowej dla całej aglomeracji. Prezydent miasta apelował też do ministraśrodowiska o wprowadzenie norm i certyfikacji paliw stałych i pieców. Ministerstwo zapowiada możliwość wprowadzenia takich przepisów przed kolejnym sezonem grzewczym. Informuje, że w celu wsparcia samorządów przygotowano Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP), który zakłada m.in. wprowadzenie standardów dla paliw stosowanych w domowych piecach i standardów emisyjnych dla pieców, w szczególności stosowanych w budynkach mieszkalnych. Mariusz Kozłowski, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Energii, podał zaś, że jeszcze w tym tygodniu zostanie przedstawiony pakiet rozwiązań dotyczących jakości paliw stałych. Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę, że znowelizowana ustawa o ochronie środowiska (tzw. ustawa antysmogowa) pozwala samorządom wojewódzkim określać m.in. rodzaj i jakość paliw dopuszczonych do stosowania na danym terenie. Na tej podstawie sejmik małopolski przyjął uchwałę „antysmogową” dla Krakowa. [RFA] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Rząd wesprze samorządy w zmaganiach ze smogiem