Rząd wybieli szarą strefę

Paweł Szałamacha ma cel — za trzy lata luka w VAT ma być niższa o niemal połowę. Fiskus stawia na walkę nie tylko z wyłudzeniami, ale także z szarą strefą.

Wielkość szarej strefy nad Wisłą zależy do tego, kto liczy. Optymiści mówią, że przekracza nieco 12 proc. PKB, pesymiści uważają, że może pochłaniać aż jedną czwartą gospodarki. Nie zmienia to faktu, że o ile statystycy wliczają ją do wartości naszego PKB, to państwo nic z tego tytułu nie ma.

Priorytetowy odcinek

Dla resortu finansów największy problem w luce podatkowej to walka z oszustami, którzy wyłudzają dziesiątki miliardów złotych rocznie, i dlatego najwięcej sił chce rzucić na ten odcinek walki z ubytkami w VAT.

— Naszym priorytetem w tym roku i następnych będzie ograniczenie luki vatowskiej, która jest szacowana na 26 proc. wpływów z tego podatku. Średnia dla Unii Europejskiej to 15 proc. i chcę zmierzać do tego celu w perspektywie trzech lat. W wartościach bezwzględnych to jest zejście z obecnego poziomu około 10 mld EUR rocznie do 5,5-5,8 mld EUR — powiedział Paweł Szałamacha, minister finansów, na konferencji w ramach Programu Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce „Przeciwdziałanie szarej strefie 2014-2020”.

Wyłudzenia podatkowe to nie tylko ból głowy naszego fiskusa. Bruksela zapowiada już reformę VAT, bo problem z ubytkiem w tym podatku w skali całej UE ma wartość 170 mld EUR.

— Jest to wielkie marnotrawstwo pieniędzy, które mogłyby być zainwestowane w rozwój gospodarczy i zatrudnienie. Przyszedł czas, by je odzyskać. Chcemy również zwiększyć swobodę państw członkowskich w określaniu ich obniżonych stawek podatkuVAT — podkreśla Pierre Moscovici, komisarz UE ds. gospodarczo-walutowych. Polski fiskus chce stoczyć batalię o należne, lecz niewpływające do państwowej kasy pieniądze na kilku frontach.

Minister finansów zapowiedział już zmiany legislacyjne, połączenie w jeden podmiot wszystkich służb skarbowo-celnych i zbudowanie Krajowej Administracji Skarbowej, którą następnie wyposaży w odpowiednie narzędzia analityczne specjalnie powołana do tego spółka oraz weźmie na siebie ciężar poszukiwania rozwiązań informatycznych, które poprawią efektywność pracy kontrolerów. Oszustwa podatkowe to tylko jeden z elementów, na których opiera się luka podatkowa.Niewiele mniejszy i odpowiadający za ponad połowę umykających miliardów z VAT problem to szara strefa. Tutaj też rząd nie zamierza składać broni, a współpraca ma mieć wymiar międzyresortowy.

— Większa szara strefa to niższy wzrost gospodarczy i produktywność oraz jakość życia. To, gdzie najwięcej tracimy, to handel samochodami i ich naprawa. Według naszych szacunków, to aż około 5 proc. PKB — mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Polski fiskus chce stoczyć batalię o należne, lecz niewpływające do państwowej kasy pieniądze na kilku frontach.

Wyjście z cienia

W resorcie chcą wyprowadzić gospodarkę z cienia przez jej deregulację i poprawę klimatu dla przedsiębiorczości. Pomóc ma nowa „konstytucja dla biznesu” i budowa zaufania do państwa. To tylko niektóre cele rozwojowego planu nowej ekipy rządzącej, a jednym z kluczy do wprowadzenia sprawnego państwa ma być cyfryzacja.

— To, co będzie miało dla nas znaczenie, to ograniczenie obrotu gotówkowego, czyli coshless oraz paper less — usprawnienie administracji — zapowiada Jerzy Kwieciński. Dzisiaj tylko jedna piąta transakcji nad Wisłą odbywa się bez udziału tradycyjnego pieniądza. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy