Rząd zamierza okiełznać fiskusa

Jarosław Królak
opublikowano: 13-06-2008, 00:00

Rząd nieoficjalnie poparł blokowanie decyzji skarbówki oraz zawiadamianie firm i obywateli o kontrolach skarbowych.

Rząd nieoficjalnie poparł blokowanie decyzji skarbówki oraz zawiadamianie firm i obywateli o kontrolach skarbowych.

Coraz bardziej realnych kształtów nabierają zapowiedzi ograniczenia samowoli urzędników skarbowych. Eksperci rządowi opowiedzieli się wczoraj za przyjęciem nowelizacji ordynacji podatkowej, wprowadzającej rewolucyjnie korzystne dla podatników rozwiązania. Komitet stały Rady Ministrów, składający się z merytorycznie przygotowanych przedstawicieli ministerstw, zaakceptował wczoraj projekt zmian w ordynacji podatkowej.

Utrzymano w nim wszystkie korzystne dla podatników zapisy, w szczególności zmniejszające urzędniczą uznaniowość.

— Projekt wkrótce trafi na oficjalne posiedzenie rządu, a następnie do parlamentu — mówi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, współautor projektu.

Przyjęte przez komitet wersje projektów są w zasadzie zawsze akceptowane przez Radę Ministrów, więc jest duże prawdopodobieństwo, że także ten zostanie zaaprobowany.

Rewolucyjną nowością w relacjach podatnik—fiskus ma być wstrzymywanie decyzji urzędu skarbowego aż do jej uprawomocnienia, np. wyroku sądu. Oznacza to, że jeśli obywatel lub firma uzna, że decyzja skarbówki go krzywdzi i się odwoła, to jej wykonanie będzie zablokowane. Dziś jest odwrotnie. Decyzja, np. o domiarze podatkowym, jest wykonywana natychmiast, niezależnie od tego, czy jest prawidłowa czy nie. Firma może dochodzić sprawiedliwości jedynie w sądach, co może trwać latami. Koronnymi ofiarami tej wrogiej firmom regulacji są m.in. JTT Computer i Optimus.

— Na natychmiastowej wykonalności decyzji skarbowej opiera się cały system poboru podatków. Zmiana tej zasady byłaby rewolucją i znacznym osłabieniem fiskusa — mówi prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów.

Od nowej zasady projekt przewiduje wyjątki: zbywanie i ukrywanie majątku, bliski termin przedawnienia, majątek nie wystarcza na dług podatkowy, trwa inne postępowanie egzekucyjne. Zdaniem ekspertów, są one rozsądne i do przyjęcia.

Drugą korzystną regulacją jest informowanie podatników z 7-dniowym wyprzedzeniem o planowanej kontroli skarbowej (z kilkoma wyjątkami). Przedsiębiorcy będą więc mogli do niej się przygotować, aby kontrola nie paraliżowała pracy firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu