Rząd znów pracuje nad budżetem

Lesław Kretowicz
26-09-2001, 00:00

Rząd znów pracuje nad budżetem

Projekt budżetu na 2002 r. trafił do Rady Ministrów. Najbardziej niepokoi ekonomistów pomysł zwiększenia stawki VAT.

Dziś Rada Ministrów wznowi prace nad ustawą budżetową. We wtorek resort finansów przedłożył rządowi projekt budżetu na 2002 r. zakładający, że dochody wyniosą 154 mld zł, wydatki 194 mld zł, a deficyt budżetowy 40 mld zł. Założenia makroekonomiczne budżetu są identyczne z tymi, które rząd przyjął na początku września. Oznacza to, że MF zakłada wzrost PKB o 2,5-3,0 proc., inflację średnioroczną na poziomie 5,1-5,5 proc., deficyt obrotów bieżących na 5,4 proc. PKB, zaś wzrost cen producentów o 4,9 proc. Według tych założeń, średnioroczny kurs walutowy w 2002 roku ukształtuje się na poziomie 4,32- -4,64 zł za USD, a średnioroczna stopa operacji otwartego rynku wyniesie 13,2 proc.

Kosmetyczne zmiany w stosunku do poprzednich założeń można tłumaczyć na kilka sposobów. Ekonomiści uważają, że w obecnej sytuacji gospodarczej inne być nie mogły, wskaźniki nie zmieniają się bowiem z dnia na dzień. Pojawiła się jednak w projekcie nowa i jednocześnie niebezpieczna propozycja. Jedną z metod uzyskania dodatkowych dochodów ma być podwyższenie podstawowej stawki VAT z 22 do 24 proc. Marek Belka, kandydat SLD- -UP na stanowisko ministra finansów, chciałby uniknąć takiego rozwiązania, podobnego zdania są ekonomiści.

— Wzrost podatku VAT dotknie głównie towary konsumpcyjne, wzrośnie więc wskaźnik CPI. Podniesienie VAT o 2 proc. od początku 2002 r. oznacza skok inflacji o 1,3 proc. już w styczniu — ostrzega Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd znów pracuje nad budżetem