Rzeczkowska: nie doprowadzić do recesji

  • PAP
opublikowano: 08-06-2022, 07:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nie rozmawiamy o waloryzacji 500 plus, czy wprowadzeniu 14. emerytury na stałe, nie ma takich planów - mówi w rozmowie z środowym "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Chodzi o to, by nie doprowadzić do recesji - dodaje.

Szefowa MF pytana przez gazetę czy inflacja dla ministra finansów to kłopot czy także ratunek, odpowiedziała, że inflacja zawsze jest zmartwieniem "z uwagi na jej negatywny wpływ na gospodarkę". "Celem jest więc ograniczanie inflacji tak, by nie osłabić za bardzo wzrostu" - powiedziała i dodała, że "chodzi o to, by nie doprowadzić do recesji".

Zapytana czy będzie 14. emerytura na stałe, a może waloryzacja 500 plus czy dwukrotna waloryzacja emerytur w ciągu roku wskazała: "Nie ma takich planów i o tym nie rozmawiamy".

Magdalena Rzeczkowska, fot. Marek Wiśniewski
Magdalena Rzeczkowska, fot. Marek Wiśniewski

Z kolei na pytanie o kształt wakacji kredytowych odpowiedziała: "Nie ma progów dochodowych, ale są pewne ograniczenia". Dodała, że rozwiązanie dotyczy kredytów złotowych, na własne potrzeby mieszkaniowe i jednego kredytu. To są warunki brzegowe" - stwierdziła. Minister zwróciła uwagę, że wakacje kredytowe to nie anulowanie spłat, a jedynie przesunięcie ich w czasie. "Czy wszyscy z tego skorzystają? Ja bym się zastanawiała na ich miejscu: czy nie lepiej zobowiązania regulować, jeśli mnie stać". Zastrzegła, że projekt ustawy może się jeszcze zmienić.

Zapewniła, że "nie będą zlikwidowane dotychczasowe programy społeczne". Jak powiedziała dziennikowi, oprócz dobrej sytuacji na rynku pracy, te istniejące programy "to dodatkowe zabezpieczenie ekonomiczne Polaków".

Pytana o presję, która pewnie zwiększy się jesienią, ze strony emerytów czy budżetówki, minister stwierdziła, że presja i oczekiwania będą zawsze. "Będziemy rozmawiać w ramach Rady Dialogu Społecznego, ale musimy pamiętać o równoważeniu działań: z jednej strony polityka fiskalna, jej zacieśnienie i walka z inflacją, z drugiej pewne bezpieczeństwo społeczne. Na żadną stronę tej szali nie możemy przechylić" - powiedziała gazecie.

Szefowa MF na pytanie o ewentualne oskładkowanie umów zleceń odpowiedziała: "Nad tym nie pracujemy". Dodała: "Natomiast pracujemy jeszcze nad zmianami w CIT". Przyznała, że sporo przepisów CIT "budzi wątpliwości interpretacyjne".

Jak powiedziała: "Chcemy wyjść z propozycją korekty, ale za wcześnie, by o tym mówić, chcemy zacząć proces zmian od szerokich konsultacji". Jeśli chodzi o VAT, "szykujemy kolejny pakiet uproszczeń SLIM VAT" - dodała w rozmowie z dziennikiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane