Rzecznik tłumaczy księgowych

Albert Stawiszyński
20-03-2002, 00:00

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Finansów o wyznaczenie nowego terminu do składania wniosków o wydanie świadectwa uprawniającego do prowadzenia księgowości przez osoby spełniające warunki do jego uzyskania na podstawie już nie obowiązujących regulacji.

Wątpliwości RPO budzi par. 16 rozporządzenia MF z 7 grudnia 2001 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z nim, osoby spełniające warunki do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie poprzedniej regulacji, aby uzyskać świadectwo kwalifikacyjne, musiały złożyć wniosek w ministerstwie. Termin na jego wniesienie upływał z końcem 2001 r. Księgowi, którzy zdążyli przed tą datą, uzyskali świadectwo na podstawie starych przepisów.

— Rozporządzenie MF zostało opublikowane 21 grudnia 2001 r. Nie mogło być dostępne dla osób zainteresowanych wcześniej niż na początku 2002 r. Dlatego należy rozważyć wprowadzenie nowe- go terminu do składania wniosków — twierdzi Andrzej Zoll.

Osoby, które nie złożyły wniosku, muszą, zgodnie z nowymi przepisami, zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje zawodowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rzecznik tłumaczy księgowych