Rzeczpospolita cenna dla skarbu

MEW
opublikowano: 14-12-2007, 00:00

Dziś Mecom dostanie odpowiedź na ofertę kupna udziałów w wydawnictwie. Czysto kurtuazyjną, bo skarb państwa nie sprzedaje udziałów.

Dziś Mecom dostanie odpowiedź na ofertę kupna udziałów w wydawnictwie. Czysto kurtuazyjną, bo skarb państwa nie sprzedaje udziałów.

Poprzedni rząd dosłownie w przeddzień ustąpienia z urzędu chciał sprzedać państwowe udziały w Presspublice, wydawcy „Rzeczpospolitej”. Brytyjski Mecom złożył ofertę, ważną do dziś.

Nie ma wyceny

— Zarząd odpowie na tą ofertę, ale będzie to odpowiedź czysto kurtuazyjna. Nie będzie miała charakteru transakcyjnego, bo nie ma woli sprzedaży tego pakietu. Ministerstwo skarbu nie zgadza się na sprzedaż choćby dlatego, że nie ma odpowiedniej wyceny spółki — mówi osoba związana z Ministerstwem Skarbu Państwa.

„PB” nie udało się uzyskać wczoraj komentarza od Trulsa Velgaarda, prezesa Presspubliki.

Media pisały, że kontrolowany przez Davida Montgomery’ego Mecom oferował 110 mln zł za 49 proc. udziałów w Presspublice. Należą one do państwowego PW Rzeczpospolita. Te udziały chciał sprzedać wiceminister skarbu Michał Krupiński, powołując się na „wolę pałacu prezydenckiego i premiera”. Takie posunięcie nie spodobało się nowemu kierownictwu ministerstwa skarbu, które zastanawia się nad pozwem sądowym wobec byłego wiceministra. Zawiadomienie do prokuratury przeciw Michałowi Krupińskiemu złożył też zarząd Presspubliki.

Kadrowa miotła

Nowe kierownictwo resortu skarbu zapowiada, że chce wprowadzić PW Rzeczpospolita na giełdę. Miałoby się to stać w drugiej połowie przyszłego roku lub na początku 2009 r. Wcześniej była też mowa o sprzedaży państwowych udziałów w wydawcy „Rzeczpospolitej” inwestorowi strategicznemu. Pojawili się nawet chętni — giełdowa spółka Point Group czy Polskapresse, wydająca konkurencyjny dziennik „Polska”. Choć trzeba pamiętać, że Mecom ma prawo pierwokupu akcji resortu skarbu.

Na razie szykują się zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej właściciela „Rzeczpospolitej”. Jest już rozpisany konkurs na członka zarządu. A 7 stycznia ma się odbyć walne zgromadzenie Presspubliki, na którym ministerstwo skarbu wymieni dwóch członków rady nadzorczej, a Mecom — czterech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane