Rzemiosło chce niższego VAT

JK
opublikowano: 10-02-2009, 00:00

Związek Rzemiosła Polskiego domaga się obniżenia podatku na naprawy samochodów i usługi fotograficzne, szklarskie i pralnicze.

Związek Rzemiosła Polskiego domaga się obniżenia podatku na naprawy samochodów i usługi fotograficzne, szklarskie i pralnicze.

List w sprawie obniżki VAT na część usług wysłał do Macieja Grabowskiego, wiceministra finansów odpowiedzialnego za system finansowy, Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).

— Polski rząd uczestniczy w unijnych pracach nad zmianami w dyrektywie w zakresie obniżonych stawek podatku VAT. Proponujemy, by obniżoną stawkę np. 7 proc., stosować w Polsce do usług świadczonych lokalnie. Chodzi nam szczególnie o usługi motoryzacyjne, czyli naprawy samochodów oraz usługi fotograficzne, szklarskie i pralnicze — wyjaśnia Jerzy Bartnik.

W jego ocenie, obniżka podatku z obecnych 22 proc. zwiększy zapotrzebowanie na usługi serwisowe w branży motoryzacyjnej, co miałoby istotne znaczenie w czasie kryzysu gospodarczego. Niższy VAT na pozostałe wymienione usługi pozwoliłby na ograniczenie szarej strefy, a tym samym zwiększył dochody budżetu państwa.

ZRP liczy, że rząd weźmie te postulaty pod uwagę przy prezentowaniu swojego stanowiska na forum UE.

— Z mojego rozeznania wynika, że rozszerzenie listy usług korzystających z obniżonych stawek VAT będzie trudne — mówi Maciej Grabowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane