Rzemiosło krytycznie o zmianach

opublikowano: 25-06-2018, 22:00

Środowisko rzemiosła apeluje do polityków i przedstawicieli rządu o rezygnację z planowanych zmian w egzaminach czeladniczych.

Obecnie przeprowadzają je komisje powoływane przez izby rzemieślnicze. Resort edukacji chce, aby organizatorami części takiego egzaminu były podległe mu okręgowe komisje. W przekazanym premierowi stanowisku Kongresu Rzemiosła Polskiego podkreślono, że przyznanie realizacji egzaminu czeladniczego dwóm organizatorom może w przyszłości doprowadzić do wypaczenia jego idei, a nawet jego likwidacji. Pomysł ten zmienia m.in. charakter edukacji rzemieślniczej, która obejmuje naukę teoretyczną w szkole, praktyczną w procesie pracy i wspomniany końcowy egzamin.

W stanowisku kongresu zwrócono m.in. uwagę, że rzemieślnicy-mistrzowieprzygotowują kadry nie tylko dla przedsiębiorstw rzemieślniczych, ale też na otwarty rynek pracy. Zaproponowano, aby np. w składach komisji powoływanych przez izby brali udział egzaminatorzy okręgowych komisji nadzorowanych przez ministra edukacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane