Rzetelnym firmom łatwiej o kredyt

opublikowano: 21-02-2013, 00:00

Banki szukają potencjalnych kredytobiorców w rejestrach dłużników, więc firmie bez długów łatwiej zaciągnąć kredyt.

Sprawdzanie potencjalnych kredytobiorców w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), zawierającym szczegółowe dane na temat spłacalności kredytów zaciąganych przez osoby fizyczne — w tym także prowadzące działalność gospodarczą, to standard. Pozytywna historia kredytowa wpływa na pozytywne postrzeganie przez banki tych osób, a negatywna może je zdyskwalifikować.

Ale BIK to niejedyne źródło informacji — banki mają do wyboru kilka rejestrów dłużników, w których można szukać potencjalnych kredytobiorców. Jak się okazuje, chętnie z tej możliwości korzystają — to wniosek z badania, który przeprowadził Tax Care wśród 25 banków.

Co prawda na ankietę odpowiedziało tylko 10 instytucji, ale wszystkie potwierdziły, że niezależnie od tego, czy kredyt jest zaciągany przez przedsiębiorcę na cele firmowe czy prywatne (w tym także na zakup mieszkania), banki sprawdzają go w rejestrach dłużników. Przyznają też zgodnie, że obecność na takich listach może być przyczyną odmowy udzielenia kredytu. Tym samym największe szanse na kredyt mają przedsiębiorcy terminowo regulujący swoje należności. Warto więc móc się pochwalić certyfikatem przyznawanym rzetelnym firmom.

Na rynku mamy kilka takich inicjatyw, m.in. certyfikat rzetelności przyznawany w ramach programu Rzetelna Firma pod patronatem KRD czy też certyfikaty w ramach programu Solidna Firma oraz Przedsiębiorstwo Fair Play Fundacji „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”. Certyfikaty dla rzetelnych przedsiębiorców wydaje także Idea Bank, który niedawno ruszył z programem Ideały Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu