Czytasz dzięki

S&P obniża perspektywę długu Japonii

opublikowano: 09-06-2020, 14:39

Agencja S&P Global Ratings obniżyła perspektywę japońskiego długu publicznego do poziomu stabilnego z pozytywnego. Uzasadniła to zwiększoną niepewnością co do kondycji fiskalnej kraju z uwagi na rosnące wydatki na przezwyciężenie skutków pandemii koronawirusa. S&P potwierdziła przy tym japoński długoterminowy rating kredytowy na poziomie „A+” i krótkoterminowy na „A-1”.

Amerykańska instytucja podkreśliła w komunikacie, że słabe finanse publiczne Japonii uległy dalszemu pogorszeniu w roku budżetowym 2020 z powodu pandemii COVID-19. Szacuje, że  dwa dodatkowe budżety wdrożone przez rząd podniosą deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w tym roku podatkowym do około 16 proc. w relacji do PKB.

Japonia
fot. Bloomberg

S&P uważa, że sytuacja powinna ulec poprawie po ustaniu epidemii, pełnym odblokowaniu gospodarki i elementów społecznych oraz powrotu gospodarki na ścieżkę wzrostu. Twierdzi jednak, że w latach fiskalnych 2021-2023 deficyt fiskalny pozostanie na stosunkowo wysokim poziomie. 

Instytucja ostrzegła przy tym, że może zdecydować się na obniżenie ratingu w przypadku gdy wzrost gospodarczy będzie anemiczny, a ewentualny powrót do deflacji wywierać będzie długoterminową presję na wyniki fiskalne kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane