S&P obniżył rating Azerbejdżanu do śmieciowego

opublikowano: 29-01-2016, 20:05

Rating Azerbejdżanu został obniżony do śmieciowego przez agencję Standard & Poor, donosi Bloomberg. Trzeci co do wielkości eksporter ropy naftowej na terenie byłego Związku Radzieckiego zmaga się z drastycznymi skutkami załamania cen ropy.

Agencja obniżyła ocenę do BB + z BBB- ze stabilną perspektywą. To pierwsza w historii Azerbejdżanu obniżka ratingu.  Pozostałe agencje Fitch Ratings i Moody 's Investors Service oceniają ten kaspijski naród na swoich najniższych poziomach ratingu inwestycyjnego ze stabilną perspektywą.

Ceny ropy spadły jeszcze bardziej w ciągu ostatnich kilku miesięcy i obecnie oczekujemy, że rząd Azerbejdżanu  będzie notował deficyt do 2018 r. – napisał  S & P w oświadczeniu. Agencja dodała, że z jej punktu widzenia zwiększają się ryzyka zewnętrzne, zaś rezerwy walutowe będące w posiadaniu banku centralnego stopniały o 2/3 od szczytu z 2014 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane