S&P: ograniczony wpływ ratingowy Grexitu

WST
19-02-2015, 17:20

Wyjście Grecji ze strefy euro miałoby ograniczony wpływ na ocenę ratingową pozostałych państw grupy, ocenia agencja Standard & Poor's.

Obawy o wyjście Grecji ze strefy euro, nazywane potocznie terminem Grexit, osłabły po restrukturyzacji greckiego długu w 2012 r. oraz zapowiedzi prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, że EBC zrobi wszystko, aby zapewnić przyszłość wspólnej walucie. Niemniej jednak, po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych w Grecji partii, która jest całkowicie przeciwna kluczowym ustaleniom między Grecją i jej zagranicznymi wierzycielami, pytanie o wyjście tego kraju ze strefy euro powróciło. W ostatnich tygodniach agencja ratingowa Standard & Poor’s otrzymała liczne zapytania o to, jaki wpływ tego typu posunięcie miałoby na rating Grecji oraz innych państw wchodzących w skład strefy euro.

Główne wnioski płynące z analizy przygotowanej przez Standard & Poor’s Ratings Services to po pierwsze – wyjściu Grecji ze strefy euro będzie najprawdopodobniej towarzyszyło niewywiązanie się tego państwa ze spłaty zobowiązań. Po drugie – w naszej ocenie wyjście Grecji z eurostrefy, przeprowadzone w obecnej sytuacji, niosłoby mniejsze ryzyko finansowe dla pozostałych członków strefy euro w porównaniu ze skutkami, jakie pociągnęłoby za sobą, gdyby odbyło się w 2012 r. Stałoby się tak ze względu na lepszą strukturę wsparcia finansowego a także znaczną redukcję finansowych powiązań między Grecją a pozostałymi krajami strefy euro. Innymi słowy – Grexit nie musi mieć bezpośrednio negatywnego wpływu na ratingi innych państw strefy euro.

Podsumowanie:

  1. Wyjściu Grecji ze strefy euro najprawdopodobniej towarzyszyłoby niewywiązanie się kraju ze spłaty zobowiązań.
  2. Grexit najprawdopodobniej nie pociągnąłby za sobą wyjścia ze strefy euro innych krajów wchodzących w jej skład m.in. dlatego, że europejska struktura wsparcia znajduje się teraz w lepszym stanie niż w 2012 r., kiedy to ostatni raz istniało takie ryzyko.
  3. Powiązania finansowe Grecji z innymi rynkami finansowymi zostały ograniczone w wystarczającym stopniu, aby uniemożliwić rozprzestrzenienie się takiego rozwiązania. W tym kontekście kluczowe jest wprowadzenie wykupu długu państwowego w ramach programu luzowania ilościowego (QE) EBC.
  4. Rozbieżności między rentownością obligacji państwowych Grecji a innych państw strefy euro wskazują, że także inwestorzy uznają, że ryzyko denominacji obligacji innych państw strefy euro jest obecnie niewielkie, odzwierciedlając przewidywane wykupy w ramach programu QE oraz stabilne podstawy makroekonomiczne pozostałych państw.
  5. Wierzymy, że obciążenie finansowe pozostałych 18 państw strefy euro powstałe na skutek wyjścia Grecji byłoby umiarkowane a jego skutki uległyby złagodzeniu w ciągu najbliższych lat. W związku z tym nie uważamy, by Grexit sam w sobie mógł mieć istotny wpływ na ratingi tych państw.

 Moritz Kraemer, główny analityk kredytowy S&P

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / S&P: ograniczony wpływ ratingowy Grexitu