S&P500 i DJIA przerwały serię spadków

opublikowano: 13-09-2021, 22:43

Dow Jones wzrósł o prawie 0,8 proc. S&P500 zyskał 0,2 proc. Nasdaq tracił mniej niż 0,1 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji dominowały w poniedziałek mieszane nastroje i ostrożność wynikająca z oczekiwania na wtorkowe dane o inflacji, a w kolejnych dniach o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Część inwestorów zdecydowała się jednak skorzystać z przeceny z ubiegłego tygodnia, który był najgorszym dla S&P500 i Dow Jones od czerwca, w przypadku Nasdaq od lipca. Większy popyt mogły jednak hamować zapisy ustawy podwyższającej podatki, przedstawionej w poniedziałek przez Demokratów. Nie poprawiła nastrojów wiadomość o wzroście oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów do najwyższego poziomu od 8 lat. Rentowność obligacji skarbowych USA spadała, umacniał się dolar. Najwyższy od sześciu tygodni kurs osiągnęła ropa WTI. Gaz ziemny jest najdroższy od 7 lat.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu rosły kursy 60 proc. spółek z S&P500, a 7 z 10 najbardziej drożejących to przedstawiciele branży naftowej. Popyt przeważał w 8 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek finansowych (1,1 proc.) i energii (1,9 proc.). Najgorzej na tle rynku wyglądały segmenty użyteczności publicznej (-0,2 proc.) i ochrony zdrowia (-0,6 proc.). Najmocniej przecenioną w poniedziałek spółką w S&P500 była Moderna (-6,6 proc.). Producentowi szczepionki na COVID-19 oraz jego konkurentom miało zaszkodzić rosnące przekonanie, że nie będzie rekomendacji trzeciej dawki szczepionki.

Wzrosły kursy 23 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje Boeinga (2,0 proc.), Intela (2,1 proc.) oraz ubezpieczyciela zdrowia UnitedHealth Group (2,6 proc.). Największe spadki kursów notowały Johnson & Johnson (-0,7 proc.), salesforce.com (-1,2 proc.) i Nike (-2,5 proc.).

Na Nasdaq liczba spółek drożejących była niemal taka sama jak taniejących. Podobnie wśród technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji. W grupie FAANG staniały akcje Netflixa (-1,6 proc.), Facebooka (-0,6 proc.) i Amazon.com (-0,35 proc.). Wzrosły natomiast kursy Alphabet (1,0 proc.) i Apple (0,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane