Czytasz dzięki

S&P500 i Nasdaq rekordowo wysoko

opublikowano: 05-02-2020, 22:13

Trzeci dzień wzrostów na Wall Street. Dow Jones kończył dzień zwyżką o 1,7 proc. S&P500 i Nasdaq, choć zaliczyły skromniejsze wzrosty, odpowiednio o 1,1 proc. i o 0,4 proc., kończyły dzień największą wartością w historii.

Amerykańscy inwestorzy kupowali w środę akcje, co tłumaczono rosnącą nadzieją na pokonanie epidemii nowego  koronawirusa. Źródłem optymizmu miały być doniesienia mediów o opracowaniu w Wielkiej Brytanii szczepionki, czy w Chinach koktajlu leków, które miałyby pokonać wirusa. Nastrojów nie popsuło oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia, że lekarstwa wciąż nie ma, a także, że w ciągu ostatnich 24 godzin nastąpił największy skok w rozwoju epidemii.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Innym argumentem za kupowaniem akcji miały być w środę dobre dane makro. Po raz pierwszy od sześciu lat spadł roczny deficyt handlowy USA, a firmy prywatne stworzyły w styczniu najwięcej nowych miejsc pracy od maja 2015 roku. Dodatkowo indeks aktywności sektora usług wzrósł w pierwszym miesiącu roku najwyżej od pięciu miesięcy.

Wzrost apetytu na ryzyko widać było nie tylko na rynku akcji, ale także na rynku obligacji skarbowych USA, których rentowności wzrosły. Wyraźnie zdrożała ropa, dzięki czemu energia rosła w środę najmocniej z 11 głównych segmentów S&P500. Dużym popytem cieszyły się także akcje spółek finansowych, ochrony zdrowia i materiałowych. Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty użyteczności publicznej, usług telekomunikacyjnych i nieruchomości. W środę zdrożało ok. 80 proc. spółek wchodzących w skład S&P500 i dwie trzecie blue chipów ze średniej Dow Jones. O ponad 5 proc. rosły kursy UnitedHealth Group i IBM, a o ponad 4 proc. zdrożały akcje Exon Mobil. Najmocniej taniały akcje Walt Disney Co. i Merck. & Co.

Sesja zakończyła się dużym spadkiem kursów spółek motoryzacyjnych. Na akcjach Tesli doszło do pęknięcia mikro-bańki spekulacyjnej po sześciu dniach dynamicznego wzrostu, który wyniósł kapitalizację spółki Elona Muska powyżej łącznej wartości Volkswagena i Daimlera. Przecena akcji Tesli o prawie 20 proc. hamowała większy wzrost Nasdaq, który w pierwszej fazie handlu ustanowił rekord intraday. Z kolei Ford był najmocniej przecenioną spółką z S&P500. Powodem spadku jego wartości o 9 proc. było rozczarowanie wynikami kwartalnymi.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane