Czytasz dzięki

Są chętni na spółkę Gudzowatego

Anna Bytniewska
opublikowano: 23-02-2011, 00:00

Pod młotek idzie Wratislavia-Bio — w trudnych czasach dla branży.

Pod młotek idzie Wratislavia-Bio — w trudnych czasach dla branży.

Do maja PHZ Bartimpex ma czas, by znaleźć inwestora dla Wratislavia-Bio z grupy Akwawit-Brasco, zajmującej się produkcją estrów metylowych i bioetanolu. Kondycja zakładów (do grupy Aleksandra Gudzowatego wchodzi jeszcze Akwawit), które były jednym z największych wytwórców biokomponentów w Polsce, znacząco się pogorszyła, odkąd straciły zamówienia od Orlenu i Lotosu, największych odbiorców w kraju. Sytuację finansową Akwawitu–Brasco, należącego do Aleksandra Gudzowatego, dodatkowo komplikuje niepewna przyszłość całej branży biopaliwowej, której w Polsce — m.in. z powodu legislacyjnych rozwiązań — wiedzie się coraz gorzej.

— W związku z tym, że szukamy inwestorów dla Wratislavia-Bio, bank zdecydował się zamrozić do maja ratę kapitałową kredytu — mówi Jan Antosik, wiceprezes Bartimpeksu.

Wratislavia-Bio ma zwrócić około 50 mln zł zobowiązań, które zaciągała na budowę wytwórni estrów. Szanse na znalezienie inwestora dla niej są, ale łatwo nie będzie.

— Ernst Young w naszym imieniu rozesłał ponad 20 zapytań ofertowych do inwestorów. Odpowiedzi przyszło co najmniej osiem. Wśród zainteresowanych są głównie firmy z branży biopaliwowej —twierdzi Jan Antosik.

Potencjalni inwestorzy będą twardo grać.

— Kolosalny wzrost cen surowców ma ogromny wpływ na opłacalność produkcji. Wymóg realizacji przez producentów paliw narodowego celu wskaźnikowego oraz cła na biokomponenty z krajów trzecich nie zapewniają producentom biokomponentów wystarczającego popytu — mówi Adam Stępień, dyrektor Krajowej Izby Biopaliw.

Bartimpex ciągle szuka rynków zbytu na biokomponenty wytwarzane przez Akwawit i Wratislavia-Bio. Na razie bez większych rezultatów.

— Polski rynek jest dla nas zamknięty od 2010 r. Szukamy więc odbiorców za granicą. Rozmowy są jeszcze w toku —mówi Jan Antosik.

Zdolności produkcyjne Akwawitu to 170 mln litrów bioetanolu rocznie. Zdolności wytwórcze Wratislavia–Bio to 150 tys. ton estrów metylowych.

— Wykorzystujemy je obecnie w niewielkim stopniu —twierdzi Jan Antosik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane