Są metody na dłużników

opublikowano: 01-12-2014, 00:00

Firmy mogą wybierać spośród kilku strategii utrzymania płynności finansowej.

Utrata płynności finansowej oznacza zatrzymanie rozwoju firmy. O pomoc w zarządzaniu należnościami można się zwrócić do wielu instytucji. Wybór którejś z nich powinien być dostosowany do sytuacji. Co zrobić, gdy firma zmaga się z własnymi długami? A co wtedy, gdy czeka na zaległe należności od kontrahentów?

Odzyskaj…

Jeżeli kontrahenci nie płacą w terminie, można zastosować którąś z najczęstszych strategii odzyskiwania długów: działać na własną rękę, zlecić odzyskanie pieniędzy firmie windykacyjnej albo sprzedać należność. Tak czy inaczej, pierwszym krokiem, jaki podejmie wierzyciel, zawsze powinno być nawiązanie kontaktu z dłużnikiem. Samodzielne monitorowanie spływu należności najlepiej jednak się sprawdza, gdy są one nieduże.

— Kiedy dłużnik przestaje odbierać telefon, jest to najczęściej punkt krytyczny, w którym wielu wierzycieli kieruje sprawę do windykatora — wyjaśnia Radosław Koński, dyrektor departamentu windykacji w Kaczmarski Inkasso. Windykacja na zlecenie to usługa, która obejmuje wiele działań firmy zewnętrznej w imieniu klienta. Celem jest szybkie odzyskanie należności.

Co ważne, firmy windykacyjne działające na zlecenie zarabiają tylko wtedy, gdy uda im się odzyskać pieniądze dla klienta. Skuteczność ich działań zależy od wielu czynników: branży, wielkości wierzytelności, jej przeterminowania itd. Według danych firmy Kaczmarski Inkasso, średnia skuteczność windykacji na zlecenie wynosi 40-85 proc. Ale aż 75 proc. polskich przedsiębiorców nie decyduje się na współpracę z firmą windykacyjną przy odzyskiwaniu długów. M.in. z obawy przed kosztami, które jednak wcale nie są szczególnie duże.

…albo sprzedaj

Innym rozwiązaniem może być sprzedaż długu. Otrzymuje się wtedy tylko ułamek kwoty, którą jest winny kontrahent, ale pieniądze trafiają do firmy od razu. Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorstwa, które skupują długi, stają się ich właścicielami, dlatego należności najtrudniejsze do odzyskania raczej nie znajdą nabywców. Które z przedstawionych rozwiązań jest najskuteczniejsze?

— Najbardziej efektywne jest łączenie kilku rozwiązań, czyli wypracowanie czytelnych procedur windykacji wewnętrznej i nawiązanie kontaktu z dłużnikiem. Gdy ten okaże się wyjątkowo oporny we współpracy, zalecamy outsourcing długu, czyli zlecenie odzyskania należności firmie zewnętrznej. To, co okaże się niemożliwe do windykacji, można po prostu sprzedać — podpowiada Joanna Zawadzka, dyrektor sprzedaży usług windykacyjnych w firmie Kaczmarski Inkasso.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane