Czytasz dzięki

Są pierwsze polsko-chińskie umowy

opublikowano: 20-06-2016, 10:15

Podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego zostały podpisane pierwsze porozumienia.

Sześć umów (Memorandum of Understanding) zostało podpisanych podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego, które odbywa się przy okazji wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce.

Podpisane umowy:
1. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych – CCPIT, Chińska Rada Promocji Handlu
2. ORKA – Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Park
3. PJK – Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Park
4. SM Mlekpol – Chinatex Corporation
5. Polfarmex – Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Corporation
6. Grupa Maspex – Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Corporation

Porozumienia lotnicze podpisał chiński lotniczy park przemysłowy Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Park z firmami Orka i PJK. Umowę na import polskich produktów spożywczych podpisały SM Mlekpol i Chinatex Corporation. MoU dotyczący sprzedaży polskich produktów farmaceutycznych zawarły Polfarmex i Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Corporation. Grupa Maspex podpisała z tą samą spółką umowę dotyczącą zacieśnienia współpracy w dystrybucji polskich produktów przeznaczonych dla dzieci. Jest umowa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z Polsko-Chińską Radą Promocji Gospodarczej CCPIT, która otworzyła właśnie biuro w Warszawie. To pierwszy oddział agencji wspierającej chińskie firmy w Europie Środkowej i Wschodniej.

Chiny, Polska
Zobacz więcej

Chiny, Polska Fotolia

- Polska jest w centrum regionu, to brama do Europy. Ustanowienie partnerstwa strategicznego w 2011 r. dało niezwykłe rezultaty. Rośnie tempo handlu między naszymi krajami. W 2015 r. wymiana handlowa z Polską stanowiła 1/3 całego handlu z regionem. Chiny będą teraz realizować politykę importową w obszarze zaawansowanych technologii. Kolejne chińskie firmy zdobywają kontrakty w Polsce, w tym na regulację kanału na Odrze we Wrocławiu – Sinohydro Corporation czy budowę mostów (Shanghai Zhenhua Heavy Industries). Dzięki otwarciu przedstawicielstwa w Polsce będziemy mogli pomagać chińskim przedsiębiorcom w Polsce – mówi Jiang Zengwei, prezes CCPIT.

Polacy ciepło witają chińskie firmy.

- Jesteśmy gotowi stworzyć specjalne dedykowane strefy dla chińskiego kapitału. Łódź i Pomorze mają szczególny potencjał, by być bramą dla chińskiego kapitału w Polsce. Polska jest gotowa zainwestować kilkaset milionów euro w fundusz tworzony przez ICBC. Jesteśmy też gotowi do współpracy z Exim Bankiem. Polska jest jedynym w regionie Europy Środkowej i Wchodniej członkiem-założycielem AIB, Azjatyckiego Banku Inwestycyjnego. Wierzę, że nowy model wsparcia eksportu, który niebawem ogłosimy, stworzy instytucjonalne możliwości, by rósł polski eksport do Chin. Mam nadzieje, że wkrótce zostanie zarejestrowana w Szanghaju Polsko-Chińska Izba Handlowa, która będzie pomagać polskim firmom – komentuje Radosław Domagalski, wiceminister rozwoju.

Bartłomiej Pawlak, p.o. prezesa PAIIZ, liczy na polskie firmy.

- Nowy Jedwabny Szlak to najbardziej zaawansowany program XXI w. i cieszymy się, że będziemy w nim uczestniczyć. Z kolei realizowany Program Zrównoważonego Rozwoju pozwoli dokonać Polsce skoku w eksporcie i inwestycjach. Mamy nadzieję, że uda się dokonać symbiozy między tymi programami. One Belt, One Road oznacza większe otwarcie w kierunku Europy, w tym Polski. Nie jest to jednostronne otwarcie. To obrotowe drzwi, z których polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać – uważa Bartłomiej Pawlak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane