Czytasz dzięki

Sąd przyznał rację Asseco w sprawie KRS

opublikowano: 07-06-2018, 22:00

Sąd uznał skargę firmy IT na wyrok KIO w przetargu resortu sprawiedliwości. Ten sam skład sędziowski rozpatrzy podobną sprawę KSI ZUS.

W lutym pisaliśmy, że Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) w ekspresowym tempie podpisało z Atosem Polska wartą 19 mln zł umowę na utrzymanie i modyfikację systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Sądowego oraz związane z tym szkolenia. Zrobiło to po odrzuceniu odwołania Asseco przez Krajową Izbę Odwoławczą (KIO), choć przegrana firma uprzedzała, że ma zastrzeżenia do wyroku i planuje zaskarżyć go do sądu. Teraz przez nadgorliwość ma kłopoty, bo Sąd Okręgowy w Warszawie uznał skargę. Ponieważ umowa została już podpisana, spółce przysługuje roszczenie.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku. Wówczas podejmiemy decyzję o dalszych krokach — mówi Ewa Kryj, rzeczniczka Asseco Poland.

W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że wyjaśnienia Atosa w sprawie głównego zarzutu pod jego adresem,czyli rażąco niskiej ceny, są nierzetelne. Jak się okazało, Atos zlecił wykonanie przedmiotu zamówienia innej spółce — Symmetry, a do wyjaśnień nie dołączył umowy z podwykonawcą. Nie udokumentował też odpowiednio kosztów licencji niezbędnych do wykonania umowy. Przypomnijmy, że oferta Asseco w przetargu opiewała na 23,8 mln zł brutto, a budżet przedsięwzięcia to 37,7 mln zł.

W tym samym sądzie toczy się postępowaniew sprawie skargi Asseco Poland na wyrok KIO dotyczący przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS (KSI ZUS). Gra toczy się o znacznie wyższą stawkę niż w przypadku KRS — na początku marca ZUS podpisał z Comarchem wartą 242 mln zł umowę na utrzymanie systemu.

Ciekawostką jest, że skargę rozpatruje ten sam skład sędziowski, który orzekał w sprawie KRS. Jednym z sędziów jest Wiktor Piber, wyspecjalizowany z przetargach i sprawach KIO. Argumenty podnoszone przez Asseco w skardze dotyczącej KSI ZUS są podobne — dotyczą m.in. rażąco niskiej ceny. Sąd zdecyduje, czy w 223-stronicowym rozstrzygnięciu KIO dotknęła sedna sprawy, oraz czy kwestia zaoferowanej ceny była wystarczająco dobrze uzasadniona. Istotne dla sprawy będzie, czy sąd zdecyduje się na powołanie biegłego (o co wnioskowało Asseco), czy też skupi się na kwestiach stricte prawnych. Rozprawa miała się odbyć w minioną środę, ale została przełożona na lipiec, bo sąd postanowił odesłać KIO przesłane akta do… uporządkowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane