Sąd wystąpi do IPN o akta Ryszarda Krauzego

PAP
opublikowano: 30-04-2008, 15:22

Sąd Okręgowy w Warszawie wystąpi do IPN o  akta archiwalne na temat biznesmena Ryszarda Krauzego i nieżyjącego już gangstera Nikodema Skotarczaka - "Nikosia" - postanowiono na środowej rozprawie.

Sąd prowadzi proces cywilny, w którym Krauze żąda przeprosin i miliona zł na Caritas od redagującej program TVP "Misja Specjalna" Anity Gargas i samej telewizji, za sugestie o powiązaniach ze światem przestępczym w latach 80. oraz obecnie z politykami i o roli Krauzego w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa. Oprócz procesu cywilnego Krauze zarzuca Gargas zniesławienie w procesie karnym.

18 września zeszłego roku w programie "Misja Specjalna" mówiono m.in. o powiązaniach Krauzego z politykami. Podkreślano, że w jego spółkach pracują byli politycy oraz ich krewni, a także byli funkcjonariusze służb specjalnych. Według "Misji", Krauze miał szukać poparcia wśród polityków wszystkich opcji politycznych. W programie poinformowano, że b. szef PZU Jaromir Netzel miał mówić, że zaplecze Krauzego stanowi 31 posłów.

"Czy związki z politykami mogły ułatwić Krauzemu zdobycie intratnych kontaktów w państwowych firmach? Niewykluczone. Choć władze Prokomu temu zaprzeczają" - mówił dziennikarz "Misji specjalnej". W programie wspominano też o rzekomych powiązaniach Krauzego ze środowiskiem zorganizowanej przestępczości.

Zaprezentowano w nim także wypowiedzi m.in. ówczesnych posłów Samoobrony Andrzeja Leppera i Janusza Maksymiuka, a także szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoniego Macierewicza oraz b. szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego.

W innym odcinku programu mówiono zaś m.in. o roli Krauzego w sprawie przecieku dotyczącego akcji CBA w ministerstwie rolnictwa sugerując, że mógł on mieć w tym pewien udział. Pod koniec zeszłego roku Krauze, który od ujawnienia sprawy przebywał za granicą, został przesłuchany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie i usłyszał zarzut utrudniania śledztwa przez zatajenie, że spotkał się z Januszem Kaczmarkiem w hotelu Marriott.

Anita Gargas, pod redakcją której przygotowywana jest "Misja specjalna", po ujawnieniu, że Krauze chce ją pozwać mówiła PAP, że autorzy programu podtrzymują wszystko to, co podali w materiałach. "Przygotowaliśmy je niezwykle rzetelnie" - zaznaczała.

W środę w sądzie nie było ani Krauzego ani Gargas. Pełnomocnicy TVP i pozwanej wnieśli o wystąpienie do IPN o teczki Krauzego i "Nikosia", czemu sprzeciwiała się prawniczka biznesmena mec. Elżbieta Kosińska-Kozak. Jej zdaniem, nie sprecyzowano żadnych faktów, jakie miałyby udowadniać ewentualne informacje z teczek.

"Ja również nie znam ich zawartości, ale wiedząc, że istnieją, bo informowała o nich prasa, można - po ich przeanalizowaniu - załączyć określone wiadomości do akt" - replikował jej pełnomocnik Gargas, mec. Grzegorz Rybicki. Reprezentująca pozwaną TVP mec. Iwona Kuś powiedziała, że "tak się szczęśliwie złożyło, że tygodnik +Wprost+ poinformował właśnie, iż taka teczka istnieje".

Wskazała, że w publikacji tygodnika wspomina się o tym, iż w przechowywanych w IPN archiwach jest wiadomość, iż w 1986 r. Krauze zwrócił się o wydanie paszportu na wyjazd służbowy do RFN, ale nie dostał zgody. W uzasadnieniu decyzji ppłk Władysław Sikorski, naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą miał napisać, że Krauze jest "podejrzany o współudział w kradzieżach samochodów na szkodę obywateli państw Europy Zachodniej w grupie przestępczej Nikodema Skotarczaka". Krauze odwołał się od tej decyzji, ale wniosek odrzucono "z uwagi na prowadzone śledztwo".

"Wprost" pisze, że w 1987 r., gdy Krauze po raz kolejny poprosił MSW o paszport, gdańska SB anulowała zakaz opuszczania kraju i wydano mu paszport na pięć lat. "W aktach IPN nie ma informacji, czy został oczyszczony z podejrzenia o współudział w działalności grupy przestępczej +Nikosia+. Brakuje też dokumentów, stwierdzających formalne postawienie mu zarzutów" - donosi tygodnik. Rzecznik Prokomu Krzysztof Król w wypowiedzi cytowanej przez "Wprost" oświadczył, że Krauze nie uczestniczył w żadnej działalności przestępczej. "Nie były mu stawiane tego typu zarzuty" - dodał.

Sąd postanowił zwrócić się do IPN o akta Krauzego i Skotarczaka (ten boss trójmiejskiego półświatka nie żyje od 10 lat, zastrzelony w mafijnych porachunkach). Sąd wezwie też Krauzego na 27 czerwca - biznesmen ma zostać przesłuchany jako powód w sprawie. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sąd wystąpi do IPN o akta Ryszarda Krauzego