Sądowa bomba pod koalicjantami

opublikowano: 18-04-2013, 00:00

Sejmowa komisja przyjęła sprawozdanie po drugim czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych

GRY POLITYCZNE

 

JACEK ZALEWSKI

j.zalewski@pb.pl

Jeśli premier Donald Tusk zdąży przeczytać, to może dzisiaj, a może jutro odniesie się do raportu ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie „memorandum o wzajemnym zrozumieniu”, podpisanego przez szefów Gazpromu, Aleksieja Millera, oraz EuRoPol Gazu, Mirosława Dobruta.

Premierowscy dworacy będą główkowali, jak zminimalizować wizerunkowe straty szefa i ewentualnie kogo strącić z sań — tylko na poziomie biznesowym czy również rządowym.

Pod koalicją tyka jednak bomba znacznie silniejsza od gazowej — sądowa. Sejmowa komisja przyjęła sprawozdanie po drugim czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych. Według sejmowych obyczajów głosowanie powinno zostać przeprowadzone oczywiście w piątek.

Marszałek Ewa Kopacz może jednak tak zamotać procedurą, że ów akt koalicyjnej prawdy przepchnie na następne posiedzenie Sejmu po majowym weekendzie. Zawsze to trzy tygodnie więcej na łataninę koalicji. Ale prędzej czy później po prostu musi dojść do wyłożenia wszystkich kart na stół. Polskie Stronnictwo Ludowe albo wspólnie z mającą ogromną satysfakcję całą opozycją uderzy na Platformę Obywatelską, albo się ukorzy i… nie zgodzi z własną wielomiesięczną kampanią.

W sprawie struktury sądów trzeciego wyjścia nie ma, w ciąży politycznej tak jak biologicznej nie można być „trochę”.

Odrębnym tematem są finalne losy ustawy, cofającej reorganizację dokonaną przez ministra Jarosława Gowina. Reakcja prezydenta na pewno będzie negatywna, a bez jego podpisu sprawa utknie w Trybunale Konstytucyjnym na miesiące i lata. Ale już samo głosowanie PSL pognębiające PO będzie miało niewyobrażalne obecnie skutki dla stabilności władzy w Polsce, aż do nagłych wyborów parlamentarnych włącznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sądowa bomba pod koalicjantami