Saint-Gobain otworzy fabrykę w Gliwicach

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 25-05-1999, 00:00

Saint-Gobain otworzy fabrykę w Gliwicach

Największy inwestor francuski w Polsce rozwija grupę spółek zależnych

CIEPŁE SZKŁO: Zastanawiamy się nad uruchomieniem w Polsce wielowarstwowego szła okiennego nowego typu, które zatrzymuje ciepło. Badamy rynek — mówi Jean-Louis Beffa, prezes Saint-Gobain. fot. ARC

Na początku czerwca Gullfiber, spółka zależna od francuskiego koncernu Saint-Gobain, otworzy w Gliwicach zakład produkujący materiały izolacyjne. Francuzi negocjują również zakup fabryki materiałów ściernych. Na przełomie lata i jesieni inwestor podejmie decyzję o realizacji nowych projektów w Polsce.

Fabryka materiałów izolacyjnych w Gliwicach powstała na bazie zmodernizowanego zakładu produkującego wełnę mineralną. W nowych halach produkcyjnych Saint-Gobain uruchomił też pierwszą w Polsce fabrykę wełny szklanej. Modernizacja starej części zakładu i przygotowanie nowej pochłonęło ponad 200 mln zł.

Nowy w rodzinie

Odnowiony zakład w Gliwicach będzie czwartą fabryką, która w tym roku rozpocznie działalność pod szyldem Saint-Gobain. Na początku roku inwestor kupił fabrykę okien Erg-Okfens oraz firmę produkującą szkło używane do izolacji dachów, a kilka tygodni temu otworzył zakład szyb samochodowych w Dąbrowie Górniczej.

Na świecie, oprócz szyb samochodowych i materiałów izolacyjnych, Saint-Gobain produkuje także materiały budowlane, opakowania szklane, materiały ścierne oraz rury kanalizacyjne.

— W Polsce produkuje się głównie na potrzeby krajowe, ale zamierzamy również rozwijać eksport do sąsiadów. Wkrótce rozpoczną pracę dwie nowe spółki, które zajmą się dystrybucją materiałów budowlanych — mówi Jean Laronze, delegat generalny Saint-Gobain w Polsce.

W tym roku Saint-Gobain wydał już na inwestycje w Polsce około 630 mln zł. Od kiedy pojawił się w Polsce (w 1992 roku), zainwestował ponad 1,17 mld zł.

— Po raz pierwszy od rozpoczęcia inwestycji w Polsce kilka naszych fabryk zamknęło ubiegły rok zyskiem. W sumie udało się osiągnąć około 1 mln USD zysku — podkreśla Jean-Louis Beffa, prezes koncernu Saint-Gobain.

Francuzi kontrolują w kraju 15 spółek, które zarządzają 21 zakładami produkcyjnymi. Wartość obrotów Saint-Gobain w Polsce sięga 1 mld FRF (około 600 mln zł), czyli zaledwie około 1 proc. całkowitych obrotów koncernu.

Na własnych warunkach

Saint-Gobain jest największą francuską grupą, która zainwestowała w Polsce. Po piętach depcze jej u nas wielu konkurentów: amerykański Pilkington i Owens Illinois, japoński Asahi, francuski Lafarge.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Saint-Gobain otworzy fabrykę w Gliwicach