Sam zbadaj, czy osiągasz równowagę

DCZ
opublikowano: 05-12-2008, 00:00

Dobrym narzędziem do oceny różnych sfer naszego życia jest wykres pajączkowy. Nazwaliśmy go  "kołem życia".

Dobrym narzędziem do oceny różnych sfer naszego życia jest wykres pajączkowy. Nazwaliśmy go "kołem życia".

W poszczególnych cząstkach wykresu wskazujemy w skali od 1 (najbliżej środka) do 10 (najbardziej na zewnątrz koła), jak oceniamy poziom satysfakcji w takich sprawach, jak kariera i praca, życie rodzinne i kontakt z przyjaciółmi, stan finansów, czas na rozrywkę, rekreację czy hobby, ocenę stanu zdrowia, czas na rozwój osobisty. Im koło większe, tym lepiej.

Możemy uwzględnić jeszcze inne, istotne dla nas, sprawy, a niektóre podzielić na bardziej szczegółowe, np. część: związki, rodzina i przyjaciele można zastąpić trzema: dzieci, partner, przyjaciele. Ważne, by wypełniając taki wykres tylko dla siebie, zidentyfikować dziedziny, które wymagają naszego zaangażowania i wysiłku, by w nich coś poprawić.

Zapytaj samego siebie

Co się kryje pod poszczególnymi częściami koła? Oto (przykładowe) pytania.

Kariera i praca

Czy wykonywana praca daje mi satysfakcję? Czy to, czym się zajmuję, to dziedzina, w której chcę być najlepszy i osiągać jak najlepsze rezultaty? Czy widzę szansę na rozwój i budowanie dalszej kariery w obecnej pracy?

Rodzina i przyjaciele

Załóżmy, że mógłbym dzisiaj usłyszeć, co moje dzieci, mąż/żona i przyjaciele będą mówili o mnie za wiele lat: o moim dzisiejszym zachowaniu, czasie im poświęcanym i relacjach z nimi. Czy byłoby to właśnie to, co chciałbym na ten temat usłyszeć?

Stan finansów

Czy jestem zadowolony z moich zarobków? Czy zarabiam więcej niż wydaję?

Czas na rozrywkę, rekreację i hobby

Czy mam wystarczająco czasu, żeby zajmować się tym, co dla mnie przyjemne, co lubię, co daje mi poczucie relaksu?

Zdrowie

Czy jestem zadowolony ze stanu mojego zdrowia? Czy mam czas, żeby utrzymać je na właściwym poziomie? Czy odżywiam się zdrowo? Czy kontroluję stan zdrowia?

Rozwój osobisty

Czy inwestuję w siebie? Czy mam czas na rozwój, zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy? Czy poszerzam moje horyzonty?

Emocje

Czy częściej mam pozytywne nastawienie do życia i mojej sytuacji? Czy panuję nad negatywnymi emocjami i potrafię je kontrolować, budując raczej na pozytywach niż negatywach swój stan emocjonalny? Czy nie poddaję się zbyt łatwo negatywnym wpływom otoczenia, dając odpór narzekaniu i widząc raczej pozytywy nawet w trudnych sytuacjach?

Pomyśl i zrób

Nie wystarczy wiedzieć, co w naszym życiu wymaga poprawy. Trzeba zaplanować działania, które pozwolą poprawić sytuację w tych dziedzinach, w których oceniasz się nisko.

Jeżeli np. okazuje się, że masz za mało czasu dla rodziny, bliskich, to pomyśl, co z tym zrobić i zacznij działać. Jeżeli nie jesteś zadowolony z pracy, zastanów się, jak dojść do pożądanej sytuacji, jak powinna wyglądać praca, która dawałaby ci satysfakcję. Gdzie chciałbyś być za rok, dwa, dziesięć. Jakie działania mogłyby cię tam zaprowadzić, gdybyś miał gwarancję sukcesu. Podziel te działania na etapy i zapisz je. Na ogół okazuje się wtedy, że plan jest realny.

Zrób tak samo z każdym elementem, który wymaga poprawy. Porozmawiaj sam ze sobą, pytając samego/samą siebie: "co by się musiało stać, żeby….", "jakie działania musiałbym podjąć, żeby…", "od kogo zależy to, bym osiągnął….", "jak mógłbym na to wpłynąć…" itp.

Pomyśl, co poradziłbyś komuś, kto byłby w podobnej sytuacji. A potem zacznij działać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu