Samolot uderzył w budynek na nowojorskim Manhattanie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 11-10-2006, 21:20

W budynek na Manhattanie wbił się mały samolot. Władze nie przypuszczają, by był to zamach terrorystyczny.

Mały obiekt latający uderzył w środę w 20. piętro budynku mieszkalnego na nowojorskim Manhattanie, w rejonie skrzyżowania 72. ulicy wschodniej i York Avenue, nad Rzeką Wschodnią. Władze nie przypuszczają, by był to zamach terrorystyczny.

Pierwsze informacje mówiły, że w budynek uderzył "mały samolot"; nieco później straż pożarna ustaliła, że był to śmigłowiec. Świadkowie skłaniają się jednak do wersji, że był to 4-miejscowy samolot. Podobnego zdania jest  policja nowojorska. Według Federalnego Zarządu Lotnictwa (FAA), był to samolot .

Policja nie otrzymała na razie zgłoszeń o ewentualnych ofiarach. Według telewizji FOX zginęły co najmniej dwie osoby. Kilkanaście osób uwięzionych jest na piętrach powyżej miejsca katastrofy.

CNN relacjonując wydarzenie, pokazywała panoramę miasta z dymem unoszącym się z jednego z budynków, a także płomienie buchające z kilku okien. Świadkowie mówili o "wielkiej kuli ognia" i spadających szczątkach.

Szef nowojorskiej policji Michael Collins powiedział: "Nie mamy obecnie powodu sądzić, że ma to związek z terroryzmem; nasz poziom (alertu antyterrorystycznego) pozostaje taki sam".

Również rzeczniczka FBI oświadczyła, że nic nie wskazuje na akt terroryzmu. Nad kilka amerykańskich miast wysłane jednak zostały samoloty myśliwskie.

Według Associated Press budynek ma 50 kondygnacji; został zbudowany w 1986 roku, mieszczą się tam 183 apartamenty.

Początkowo amerykańskie giełdy zareagowały na te doniesienia gwałtownym spadkiem. Uspokajający komunikat władz zmniejszył jednak presję podażową.DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samolot uderzył w budynek na nowojorskim Manhattanie