Samorząd vs Węglokoks

Marta Filipiak
22-05-2006, 00:00

Województwo śląskie może wnieść aport do GTL i tym samym stać się większościowym akcjonariuszem. Decyzja 2 czerwca.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice już wkrótce powiększy powierzchnię, a Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL), zarządca portu, znacznie podwyższy kapitał. 2 czerwca mają bowiem zapaść decyzje o trzynastej emisji akcji. Ma być skierowana do województwa śląskiego, które obejmie ją w zamian za działkę. Jeśli walne zaakceptuje projekt, kapitał GTL wzrośnie o prawie 20 mln zł.

— Działkę województwo odkupiło od Agencji Mienia Wojskowego — informuje Marian Jarosz, wicemarszałek województwa śląskiego.

Po wniesieniu aportu kapitał GTL przekroczy 100 mln zł. Wiadomo już także, jak zagospodaruje nowe tereny.

— Zagospodarujemy pas postojowy, który przylega do terenu bazy cargo — mówi Marian Jarosz.

Umożliwi w ten sposób rozwój ruchu pasażerskiego i towarowego.

To kolejna od 2003 r. emisja, którą może objąć województwo śląskie. W jedenastej wniosło do spółki 5 mln zł, i tyle samo w dwunastej. Po planowanej emisji stanie się większościowym akcjonariuszem spółki. Obecnie Węglokoks ma 40,3 proc. akcji, a województwo 39,7 proc. Trzecim dużym akcjonariuszem jest PPL (17 proc.).

Być może to nie ostatnie w najbliższym czasie zmiany własnościowe w GTL. Węglokoks zapowiedział, że sprzeda akcje, jeśli pojawią się możliwości inwestycji w branży węglowej. Władze województwa nie wyraziły jednak chęci ich odkupienia.

Lotnisku nowy teren bardzo się przyda. Spółka rozwija się w błyskawicznym tempie. W pierwszym kwartale 2006 r. lotnisko obsłużyło 227,7 tys. pasażerów, czyli o ponad 27 proc. więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku 1,083 mln osób, co oznaczało 87-procentowy wzrost wobec 2004 r. W 2005 r. lotnisko zarobiło 5,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samorząd vs Węglokoks