Samorządowcy chcą walczyć o pensje w Trybunale

AR
opublikowano: 11-06-2018, 17:20
aktualizacja: 11-06-2018, 17:27

Przedstawiciele samorządów nie zgadzają się na obniżenie pensji. Proszą o pomoc prezydenta – informuje Związek Miast Polskich (ZMP).

Samorządowcy nie zgadzają się na obniżkę wynagrodzeń, jaka została wprowadzona kilka tygodni temu przez rząd, wynika z komunikatu ZMP. Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym przez Radę Ministrów, limity wynagrodzeń, m.in.,  wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zostały obniżone średnio o 20 proc. Cięcia obejmą także ich zastępców w urzędach gmin oraz władze związków samorządowych, np. ZMP (są nimi najczęściej sprawujący funkcję prezydenci miast). 

Na mocy rozporządzenia pensja zasadnicza prezydenta miasta na prawach powiatu (np. Krakowa) będzie od lipca wynosić 3800–5000 zł (nie licząc premii i dodatków). Nieco wyższy będzie limit np. dla prezydent Warszawy, a odpowiednio mniejsze dla włodarzy mniejszych miast i gmin. 

Obniżka pensji urzędników dotyczy włodarzy, którzy już teraz sprawują funkcję, oraz tych, którzy ich zastapią po wyborach samorządowych za kilka miesięcy. Rząd motywował wprowadzenie nowych, niższych limitów wynagrodzeń dla samorządowców "społecznymi oczekiwaniami". 

„Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) zwraca się do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją, Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, ustawą o pracownikach samorządowych oraz ustawą o KWRSiT rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych” – czytamy w oświadczeniu przesłanym redakcji przez ZMP.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorządowcy chcą walczyć o pensje w Trybunale