Samorządy przed wyborami zwiększają inwestycje

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 27-05-2014, 00:00

Lokalne władze odkręcają kurek z pieniędzmi dla firm. Oby nie tylko z powodów wyborczych.

Od wielu miesięcy samorządowcy alarmują, że zmniejszają się ich wydatki na inwestycje. Jak mantrę powtarzają, że nieunikniony wzrost wydatków bieżących automatycznie zmniejsza możliwości inwestowania. Po wynikach za pierwszy kwartał tego roku widać jednak, że rośnie zapał lokalnych włodarzy do finansowania wydatków majątkowych. Wartość inwestycji wyniosła 3,78 mld zł. Dla porównania, rok temu sięgały 3,22 mld zł. Dynamika wynosi więc 17 proc. — Po pierwsze, zbliżają się wybory samorządowe, więc lokalne władze starają się pokazać z jak najlepszej strony. Po drugie, kończy się wydatkowanie pieniędzy z obecnej perspektywy finansowej. To główne powody wzrostu wydatków majątkowych. Obawiam się, że 2015 r. nie będzie okresem ich dynamicznego zwiększania. Będziemy po zmianach wyborczych, które na pewien czas wstrzymują inwestycje — mówi Dariusz Giza z firmy doradczej ProPolis Consulting.

Pocieszające jest też to, że w I kw. 2014 r. wolniej rosły wydatki bieżące. Rok temu pochłonęły 37,29 mld zł, obecnie 38,2 mld zł. Ich dynamika to jedynie 2,4 proc. Rosną też dochody samorządów. W I kw. wyniosły 51,59 mld zł. Są wyższe o 6,4 proc. niż rok temu. Coraz ważniejszą pozycję w bilansie stanowią tzw. dochody własne. Stanowią one już 48,55 proc. wpływów (poprzednio 46,6 proc.). Kluczowymi pozycjamisą dochody z podatku od osób fizycznych (7,6 mld zł) oraz z podatku od nieruchomości (5,3 mld zł po I kw. 2014 r.). W efekcie zwiększa się też zbiorcza nadwyżka w budżetach samorządów. Obecnie wynosi ona 9,6 mld zł. Rok temu — 7,95 mld zł. W niewielkim stopniu wzrosło też zadłużenie gmin, miast i powiatów. Sięga ono 68,6 mld zł (66,7 mld zł rok temu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Samorządy przed wyborami zwiększają inwestycje