Samorządy zbudują mieszkania dla najuboższych

Gminy złożyły rekordową liczbę wniosków na dotacje budowy lokali socjalnych i komunalnych w wiosennej edycji programu BGK.

31 marca 2016 r. BankGospodarstwa Krajowego (BGK) zakończył przyjmowanie wniosków o finansowe wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego w gminach i powiatach. W wiosennej edycji tego rządowego programu wpłynęło do banku 111 wniosków na łączną sumę niemal 102 mln zł. W porównaniu do ubiegłorocznej wiosennejedycji to o prawie połowę (46 proc.) więcej. Ale też prawie dwa razy więcej, niż wynosi dostępna teraz do podziału pula.

— Sprawdzamy poprawność złożonych wniosków pod względem formalnoprawnym. Do końca czerwca BGK podejmie decyzje o przyznaniu finansowania bądź odmowie przyznania dotacji. Pula pieniędzy do wykorzystania wynosi ponad 65 mln zł — mówi Bogusław Białowąs, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych BGK.

Wnioski dotyczą finansowania budowy 1719 mieszkań dla najuboższych, w tym: 951 mieszkań komunalnych, 763 lokali socjalnych i pięciu mieszkań chronionych. Łączna wartość wszystkich tych inwestycji to niemal 263 mln zł. Aż 103 ze 111 wniosków złożyły gminy. Siedem to wnioski gminnych spółek, a jeden — organizacji pożytku publicznego. Najwięcej wniosków pochodzi z województw: pomorskiego (19 proc.), mazowieckiego (18 proc.) i wielkopolskiego (16 proc.).

Obecna edycja programu jest pierwszą po zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, która zakłada m.in. większe dopłaty dla gmin, spółek gminnych, powiatów i organizacji pożytku publicznego na tworzenie zasobów mieszkaniowych. Inne zmiany to złagodzenie obowiązku wydzielania ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych, rozszerzenie wsparcia na spółki gminne i umożliwienie samorządom wykupu mieszkań pozakładowych.

— Wzrost zainteresowania programem potwierdza, że jest ogromna potrzeba zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób o niskich dochodach. To dobry sygnał dla oczekujących na mieszkanie na wynajem z przystępnym czynszem. Chcemy, aby takich mieszkań powstawało więcej

— podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

— Z uwagi na wzmożone kontakty z klientem spodziewaliśmy się dużej liczby wniosków, ale zainteresowanie programem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy nadzieję, że i tym razem z finansowego wsparcia skorzystają wszyscy wnioskodawcy. Ze względu na zmiany w programie, które zaczęły obowiązywać od tegorocznej edycji, liczymy na progresywny wzrost liczby aplikacji spółek gminnych. Wcześniej nie mogły korzystać ze wsparcia, a teraz wartość złożonych przez nie wniosków przekroczyłajuż 10 mln zł — informuje dyrektor Białowąs.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego BGK przyznał w sumie 660 zł dofinansowania na realizację ponad 1076 przedsięwzięć wartych ponad 2,1 mld zł. Dzięki temu wsparciu powstało ponad 12 tys. mieszkań i ponad 900 miejsc noclegowych, a buduje się kolejne 3787 lokali lub miejsc. Wnioski o dofinansowanie można składać w BGK dwa razy do roku: od 1 do 31 marca i od 1 do 30 września. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorządy zbudują mieszkania dla najuboższych