Samowystarczalna Toyota

opublikowano: 27-11-2014, 00:00

Na dachu warszawskiej siedziby Toyoty Motor Poland zamontowano elektrownię.

Spółka RWE Polska wdrożyła projekt fotowoltaiczny dla Toyota Motor Poland w Warszawie. Na dachu siedziby firmy zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 5 kW. Przewiduje się, że instalacja będzie produkowała około 5 MWh energii elektrycznej rocznie, co się przełoży na wyeliminowanie co roku ponad czterech ton CO 2 przez co najmniej 25 lat, czyli okres funkcjonowania instalacji.

Toyota
ARC

Energia produkowana przez elektrownię słoneczną będzie zużywana przez Toyota Motor Poland wyłącznie na własne potrzeby, w tym także do ładowania akumulatorów w samochodach. Przyjmując, że hybrydowa Toyota Prius Plug-in zużywa około 19 kW prądu na 100 km (jadąc wyłącznie w trybie elektrycznym), ilość energii wytworzona rocznie przez zainstalowane na dachu siedziby firmy panele fotowoltaiczne pozwoliłyby na przejechanie ponad 26 tys. km. Od 27 sierpnia, kiedy zakończono montaż paneli, instalacja wytworzyła taką ilość energii elektrycznej, która zapewniłaby przejechanie niemal 5 tys. km. Z kolei zakładając, że biurowy komputer stacjonarny w zestawie z monitorem zużywa 150 W energii elektrycznej w ciągu godziny, czyli 1,2 kW w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy, to wytworzoną przez panele na dachu Toyoty energią można byłoby zasilić 16 komputerów biurowych przez rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane