Samozatrudnienie to recepta

Jarosław Królak
opublikowano: 19-01-2009, 00:00

Zamiast wyrzucać, firmy będą przenosić pracowników na samozatrudnienie. Dzięki temu obniżą koszty, a ludzie nie trafią na bruk.

Będzie sposób na hamowanie wzrostu bezrobocia

Zamiast wyrzucać, firmy będą przenosić pracowników na samozatrudnienie. Dzięki temu obniżą koszty, a ludzie nie trafią na bruk.

Szykuje się bardzo korzystna zmiana podatkowa dotycząca samozatrudnienia, czyli prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wkrótce Sejm zajmie się senackim projektem zniesienia rocznej karencji w korzystaniu z liniowej 19-procentowej stawki PIT w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy. Eksperci chwalą ten pomysł i twierdzą, że dzięki temu zamiast wyrzucać pracowników, firmom będzie się opłacać niektórych "przenieść" na samozatrudnienie i nadal korzystać z ich usług, a pracownicy zakładając jednoosobowe firmy, nie stracą źródła zarobku i będą mogli płacić niski, 19-procentowy podatek, niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów.

Projekt ma duże szanse na szybkie uchwalenie, tym bardziej że ma poparcie... Ministerstwa Finansów (MF).

— Dotychczasowe ograniczenia korzystania z 19-procentowej stawki PIT są zbyt daleko idące. Proponowana zmiana jest korzystna dla podatników i zasługuje na pozytywną opinię — uważa Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów. Mogą pojawić się przez to straty dla budżetu, lecz trudno oszacować ich skalę.

Sposób na fiskusa

Popularność samozatrudnienia wystrzeliła w 2004 r., kiedy pojawiła się możliwość płacenia 19-procentowej liniowej stawki PIT. Wprowadzono jednak zapis, że nie można z niej korzystać, jeżeli świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy, u którego było się zatrudnionym na umowę o pracę w roku poprzedzającym przejście na samozatrudnienie. Trzeba więc płacić podatek według skali 19, 30 i 40 proc. (teraz 18 i 32 proc.) i odczekać rok na podatek liniowy. Rozwiązanie to blokuje przechodzenie na samozatrudnienie.

Senatorzy opracowali więc projekt znoszący roczną karencję korzystania z 19-procentowego PIT przy usługach świadczonych byłemu pracodawcy. Oznacza to, że jeśli ktoś przejdzie na samozatrudnienie w 2009 r., to od 2010 r. będzie mógł świadczyć usługi byłej firmie i płacić 19-procentowy PIT. Bez tej zmiany mógłby to czynić dopiero od 2011 r. Inicjatywę Senatu docenia Ryszard Czerwiński, prezes Forum Samozatrudnionych.

— Te zmiany zapewne ułatwią przechodzenie na samozatrudnienie, a tym samym ograniczyć wzrost bezrobocia — mówi Ryszard Czerwiński.

Trzeba jednak uważać na... fiskusa oraz inspekcję pracy. Ustawa wymienia 3 warunki (patrz: ramka) — jeżeli będą spełnione łącznie, to kontrolerzy mogą uznać, że samozatrudnienie jest pozorne, a strony kombinują tylko po to, aby obniżyć swoje koszty. Jest jednak na to sposób. Trzeba zawrzeć odpowiednie zapisy w umowie.

— Zabezpieczenie się jest dziecinnie proste. Wystarczy tak skonstruować umowę, aby przynajmniej jedno z ustawowych obostrzeń nie wchodziło w rachubę, a wtedy nikt nie zakwestionuje legalności usług na rzecz byłego pracodawcy — uspokaja Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy z CMS Cameron McKenna.

Poparcie biznesu

Projekt ma poparcie organizacji pracodawców.

— To bardzo korzystne rozwiązanie. Ograniczanie samozatrudnienia w obecnych realiach nie ma sensu. Konieczne jest uelastycznianie form zatrudnienia. Samozatrudnienie może pomóc w ratowaniu miejsc pracy — mówi Katarzyna Urbańska, szefowa działu prawnego PKPP Lewiatan.

Zdaniem Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich, samozatrudnienie jest dobrą ofertą na nadchodzące trudne czasy.

Uwaga na rafy

Kontrolerzy zakwestionują wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące okoliczności:

1 Wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania, ich rezultat i wykonywanie ponosi zlecający

2Są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego

3Wykonawca nie ponosi ryzyka gospodarczego

1,6

mln Według szacunków, tylu Polaków pracuje na samozatrudnieniu.

Jarosław

Królak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane