Sanden inwestuje czwarty raz

opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Japoński producent kompresorów dostanie dziś zezwolenie na projekt w legnickiej strefie — centrum logistyczne.

3 - Tyle zezwoleń Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała od początku roku. Dostały je Wago Elwag, Olan Południe i Sanden.13,39 mln zł zainwestuje Sanden Manufacturing Poland w centrum logistyczne na Europę, które powstanie w Polkowicach na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Producent kompresorów do klimatyzacji samochodowej, który zatrudnia w zakładzie 675 osób, obiecuje jeszcze co najmniej 18 etatów. Dziś dostanie zezwolenie na inwestycję.

— Zarząd firmy od dawna przyglądał się wielu miejscom pod budowę centrum logistycznegow Europie. Decyzja o inwestycji w Polkowicach to efekt m.in. dobrej współpracy z nami tutaj, w regionie, ale także misji gospodarczych do Japonii, w których uczestniczyliśmy m.in. z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. To tam mieliśmy okazję spotkać się z władzami koncernu — mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes LSSE.

Będzie to czwarte zezwolenie dla firmy Sanden. Pierwsze odebrała w 2004 r. Zobowiązała się do 275 mln zł i inwestycji i stworzenia 310 miejsc pracy. Rzeczywiste nakłady wyniosły 351 mln zł, a firma zatrudniła 484 osoby. W 2012 r. otrzymała drugie zezwolenie — na rozbudowę fabryki za 128,5 mln zł i zwiększenie zatrudnienia o 40 osób. I tym razem firma zainwestowała więcej, niż obiecała: 176,9 mln zł. W 2013 r. otworzyła halę o powierzchni 13,5 tys. mkw. wybudowaną za 250 mln zł — częściowo z unijnych funduszy.

W tym samym roku spółka odebrała trzecie zezwolenie — opiewało na 95 mln zł inwestycji i 100 nowych miejsc pracy. Dotychczas Sanden zainwestował w Polsce 633 mln zł. Produkuje w Polkowicach dla takich firm, jak VW, Ford, Volvo, Jaguar czy McLaren, 1,6 mln kompresorów rocznie, co stanowi 40 proc. produkcji firmy w Europie. Sanden jest też partnerem dolnośląskich klastrów — motoryzacyjnego i edukacyjnego. W ramach drugiego 45 uczniów z Polkowic odbyło praktyki w zakładzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu