Czytasz dzięki

Santander na czele wyścigu po DB Polska

opublikowano: 14-09-2017, 22:00

Właściciel BZ WBK jest najbliżej przejęcia polskiego biznesu Deutsche Banku. Analityków to zaskoczyło.

Hiszpański Santander wyprzedza portugalskie Millennium w wyścigu o przejęcie, poinformowała agencja Reuters, powołując się na dwa źródła. — Oferty złożyły BZ WBK [kontrolowany przez Santanderred. pb.pl] i Millennium. Ale oferta Millennium jest zbyt niska. W tych okolicznościach tylko oferta BZ WBK jest brana pod uwagę — powiedziało Reutersowi jedno ze źródeł.

Michał Gajewski, prezes BZ WBK
Zobacz więcej

Michał Gajewski, prezes BZ WBK Marek Wiśniewski

Drugie potwierdziło te informacje. Pierwsze ze źródłem podkreśliło, że na tym etapie nie przyznano jeszcze oficjalnie wyłączności żadnemu z banków. Dlatego oba „są wciąż w grze”. Deutsche Bank sprzedaje tylko część polskiego biznesu: private banking, dla małych i średnich firm, oraz portfel kredytów w złotym. Nie sprzedaje natomiast biznesu korporacyjnego i portfela kredytów w walutach obcych. Deutsche Bank Polska to 12. pod względem wielkości bank w kraju, na koniec ubiegłego roku miał 39 mld zł aktywów i 100 mln zł zysku netto.

OKIEM ANALITYKA

Układ sił się nie zmieni

MICHAŁ SOBOLEWSKI

analityk DM BOŚ

Aktywa polskiego Deutsche Banku nie są bez wad, podobne ma spółka matka i właśnie dlatego sprzedaje. Bank nie miał na krajowym rynku większych przewag konkurencyjnych, co przy ograniczonej sieci placówek zmusiło go do budowania portfela na hipotekach i usługach bankowości prywatnej. To właściwie monokultura, strukturalnie podobna do Nordei, którą przejął PKO BP. Portfel jest w większości zbudowany przed wprowadzeniem podatku bankowego, więc jego marżowość nie jest wysoka, z drugiej strony — po wyłączeniu kredytów frankowych — nie jest też ryzykowny, bo DB celował w grupę zamożniejszych klientów. Nie ma też dużego potencjału do cross-sellingu, więc główną korzyścią, jaką można wyciągnąć z przejęcia, są oszczędności kosztowe, czyli przede wszystkim redukcja zatrudnienia. Pozycja, którą DB ma w pozostałych segmentach o wyższej marżowości (segment konsumencki czy MSP) jest nieduża. Dlatego jeśli aktywa przejmie BZ WBK, nie zmieni to znacząco układu sił na rynku — suma bilansowa powiększy się o około 10 proc. i dystans do Pekao się zmniejszy, ale za cenę ryzyka typowego dla takich transakcji, czyli możliwości przepłacenia i kiepskiej integracji z bankiem, wywodzącym się z innej kultury biznesowej. Wydawało się, że bardziej zdeterminowane powinno być mniejsze Millennium, dla którego byłoby to znaczne zwiększenie skali działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Marcel Zatoński

Polecane