SAS chce kupić pakiet akcji PLL LOT od Swissair

Marek Druś
opublikowano: 04-02-2002, 18:39

Potwierdziły się wcześniejsze pogłoski, że SAS jest zainteresowany odkupieniem od Swissair pakietu 25 proc. akcji PLL LOT. W poniedziałek poinformował o tym minister Wiesław Kaczmarek. Szef resortu skarbu zaznaczył, że oferta skandynawskich linii lotniczych powinna być w pierwszej kolejności skierowana do posiadaczy akcji. Swissair postanowił sprzedać akcje polskiego przewoźnika w związku z własnymi kłopotami finansowymi.

- Droga do tego pakietu, będącego w gestii Swissaira prowadzi najpierw przez Szwajcarię, a później możemy być ewentualnie uczestnikami oceny tej oferty – powiedział w poniedziałek cytowany przez PAP minister Kaczmarek.

Zgodnie z zawartą umową, Szwajcarzy zanim sprzedadzą swój pakiet akcji LOT muszą to skonsultować z polskim rządem.

Dodał również, że w najbliższym czasie przedstawiciele SAS będą rozmawiać o ewentualnym kupnie pakietu akcji z zarządem LOT-u.

Ponad miesiąc temu Andrzej Piłat, wiceminister infrastruktury powiedział „Pulsowi Biznesu”, że rząd chce znaleźć nowego strategicznego partnera dla LOT do końca pierwszego kwartału 2002 r. Do końca lutego miała zapaść decyzja o włączeniu naszego przewoźnika do jednego z globalnych sojuszy lotniczych.

Polskie Linie Lotnicze LOT zakończyły ubiegły rok stratą netto w wysokości 639 mln zł. Przychody ze sprzedaży ukształtowały się na poziomie z 2000 roku i wyniosły 2,42 mld zł. W 2001 roku LOT przewiózł 3,2 mln pasażerów, o 410 tys. więcej niż rok wcześniej.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / SAS chce kupić pakiet akcji PLL LOT od Swissair