"Saudyjczycy wytrzymają do 40 USD za baryłkę"

opublikowano: 28-12-2014, 13:12

Arabia Saudyjska przeforsowała utrzymanie wydobycia przez OPEC na poziomie 30 mln baryłek ropy dziennie, ale nawet ona ma swoją granicę ceny, uważa Chris Faulkner, prezes Breitling Energy.

- Myślę, że przycisk alarmowy zostanie wciśnięty przy 40 USD za baryłkę – powiedział Faulkner w CNBC. – Mogą mówić co chcą, ale w końcu i oni nie mogą tracić pieniędzy w nieskończoność – dodał.

Faulkner uważa, że przy deficycie mogącym dojść do 50 mld USD w przyszłym roku Arabia Saudyjska nie będzie w stanie utrzymać subsydiów, a młodsi mieszkańcy kraju nie pogodzą się z redukcją wynagrodzeń.  
 
Faulkner prognozuje, że cena ropy będzie znajdować się trochę powyżej 70 USD na koniec 2015 roku. Wcześniej zejdzie w pobliże 50 USD. Odbicie w górę ma nastąpić w drugim kwartale przyszłego roku. Faulkner spodziewa się niewypłacalności Wenezueli przy obecnych cenach ropy. Może przestać spłacać długi już w marcu.

Chris Faulkner
Bloomberg

Obecnie kurs ropy WTI z lutowych kontraktów, to 54,73 USD. Ropa Brent z lutowych kontraktów notowana była po 59,52 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane