Saunders: brytyjska gospodarka potrzebuje bodźców

opublikowano: 15-01-2020, 10:52

Michael Saunders, członek władz Banku Anglii opowiadający się za obniżką stóp procentowych uważa, że brytyjska gospodarka potrzebuje zastrzyku bodźców, aby uniknąć przedłużającego się okresu inflacji poniżej celu banku centralnego.

Oficjel powiedział, że  powolna gospodarka i dowody osłabienia rynku pracy prawdopodobnie doprowadzą do dłuższego okresu osłabienia wzrostu. To z kolei stworzyłoby presję dezinflacyjną i trwałą lukę produktową. 

Bank Anglii (BoE)
Zobacz więcej

Bank Anglii (BoE) fot. Bloomberg

Ryzyko uzasadnia „stosunkowo szybką i agresywną reakcję władz monetarnych” – powiedział Saunders.

Bankowiec wzywał do natychmiastowej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych od listopada, powołując się na ryzyko pogorszenia sytuacji na skutek słabszych perspektyw globalnych i utrzymujących się niepewności związanych z brexitem wpływających na wydatki przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Jeśli odłożymy łagodzenie w najbliższym czasie i, w przypadku utrzymującej się słabości gospodarczej, staniemy przed koniecznością większego luzowania w późniejszym terminie, wówczas ryzyko pułapki niskiej inflacji - co z pewnością nie byłoby łagodnym skutkiem – wzrosłoby – wyjaśnił Saunders.

Traderzy wyceniają szanse na obniżkę stóp w trakcie zaplanowanego na 30 stycznia posiedzenia władz Banku Anglii na niemal 50 proc. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu