Saxo Bank wieszczy giełdową bessę

WST, Saxo Bank
opublikowano: 14-06-2010, 15:47

Znany z szalenie kontrowersyjnych prognoz i  opinii, duński Saxo Bank tym razem nieco bardziej optymistycznie odniósł się do  polskiej gospodarki. Specjaliści twierdzą, że udało się jej wyjść obronną ręką z  globalnego załamania.  Studzą jednak nadmierny hurra optymizm uważając, że  na naszą gospodarkę w kolejnych miesiącach negatywnie przekładać się będzie problematyczna poprawa sytuacji w Eurolandzie.

 „Polska była jedynym państwem UE, które nie odnotowało recesji. Spodziewamy się, że takie wyprzedzenie w stosunku do strefy euro będzie się utrzymywać, jednak rozwój będzie spowalniać w miarę jak polska gospodarka będzie nieuchronnie coraz bardziej cierpieć z powodu anemiczności poprawy sytuacji w strefie euro — jeszcze wolniejszej z uwagi na proponowane w kilku państwach członkowskich drastyczne programy oszczędnościowe” – napisali analitycy w najnowszym opracowaniu.

Saxo Bank stawia przy tym na umocnienie złotego, które jednak szkodzić będzie eksporterom i dodatkowo osłabiać wzrost PKB.

Duńska instytucja nie przejawia za to wielki nadziei odnośnie giełdy. Prognozuje, że na rynkach akcji będziemy mieli do czynienia z bessą.

„Będą zdarzać się odbicia — stymulowane między innymi publikowanymi zyskami — ale trend zasadniczo będzie mieć charakter spadkowy” – uzasadniono w raporcie.

Rekomendują przy tym zwrócenie uwagi na klasyczne sektory defensywne, takie jak podstawowe dobra konsumenckie, ochrona zdrowia i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Radzą zachować dużą ostrożność odnośnie akcji banków. Ze spółek z GPW ich łaskawość zdobyły sobie CEZ i PBG.

Pełen raport w załączniku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Saxo Bank

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Saxo Bank wieszczy giełdową bessę