Czytasz dzięki

Scanway przybliży kosmos przemysłowi

opublikowano: 09-09-2019, 22:00

Wrocławski start-up kończy prace nad mikrosatelitą. Wcześniej autorskie komponenty urządzenia pokaże światu.

Scanway, spółka z krajowego sektora kosmicznego, liczy, że jej mikrosatelita obserwacyjny ScanSAT, nad którym nadal pracuje, zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską na przełomie lat 2020/21. Projekt jest rozwijany z finasowaniem pozyskanym z programu Szybka ścieżka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

— Wysłany za rok w kosmos demonstrator technologiczny będzie urządzeniem do obrazowania multispektralnego, które w praktyce pozwala np. na ocenę stanu upraw rolnych, szacowanie poziomu nawodnienia gleby lub raportowania ogólnego stanu środowiska na naszej planecie — mówi Jędrzej Kowalewski, prezes Scanwaya.

Dodaje, że udało się przekonać do tej techniki innych naukowców i kilka największych firm działających w krajowym sektorze kosmicznym. Zabiega o utworzenie z nimi konsorcjów naukowo-przemysłowych. Szef Scanwaya nie ujawnia jednak nazw tych podmiotów. Start-up już wcześniej rozpoczął natomiast współpracę z PGE — został włączony do utworzonego w grupie funduszu PGE Ventures. Nie czekając na finał prac nad ScanSAT-em, testował możliwości jego komponentów połączonych z dostępnymi na rynku rozwiązaniamina aktywnej infrastrukturze energetycznej PGE, m.in. skanerów, które mogą posłużyć do oceny poziomu eksploatacji i zużycia turbin wiatrowych.

— Obrazowanie satelitarne może znaleźć zastosowanie również w górnictwie do wyszukiwania i oceny składu wydobywanych surowców, co testowaliśmy już w kopalni odkrywkowej należącej do PGE — dodaje Jędrzej Kowalewski.

Spółka do tego rodzaju rozwiązań przekonuje krajowy rynek także w ramach komercyjnych konsultacji i szkoleń, unaoczniając korzyści, jakie techniki obrazowania satelitarnego wnoszą do sektora przemysłu. Technologie obrazowania satelitarnego na razie jednak cieszą się dużo większą popularnością w Stanach Zjednoczonych, na zachodzie Europy czy w Skandynawii. Start-up, specjalizujący się również w pomiarach 3D, systemach wizyjnych, przetwarzaniu obrazów i obserwacjach zdalnych, szykuje się więc do udziału w kilku międzynarodowych targach, m.in. International Astronautical Congress, Space Tech Expo Bremen, Australian Space Research Conference oraz The 2019 Canadian Aerospace Summit. Na tych wydarzeniach pojawi się pod szyldem Marka Polskiej Gospodarki. Poszuka tam partnerów biznesowych i odbiorców dla własnych rozwiązań obrazowania satelitarnego, w tym „oka” ScanSAT-u, czyli głównego teleskopu mikrosatelity.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane