Scanway przybliży kosmos przemysłowi

opublikowano: 09-09-2019, 22:00

Wrocławski start-up kończy prace nad mikrosatelitą. Wcześniej autorskie komponenty urządzenia pokaże światu.

Scanway, spółka z krajowego sektora kosmicznego, liczy, że jej mikrosatelita obserwacyjny ScanSAT, nad którym nadal pracuje, zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską na przełomie lat 2020/21. Projekt jest rozwijany z finasowaniem pozyskanym z programu Szybka ścieżka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

— Wysłany za rok w kosmos demonstrator technologiczny będzie urządzeniem do obrazowania multispektralnego, które w praktyce pozwala np. na ocenę stanu upraw rolnych, szacowanie poziomu nawodnienia gleby lub raportowania ogólnego stanu środowiska na naszej planecie — mówi Jędrzej Kowalewski, prezes Scanwaya.

Dodaje, że udało się przekonać do tej techniki innych naukowców i kilka największych firm działających w krajowym sektorze kosmicznym. Zabiega o utworzenie z nimi konsorcjów naukowo-przemysłowych. Szef Scanwaya nie ujawnia jednak nazw tych podmiotów. Start-up już wcześniej rozpoczął natomiast współpracę z PGE — został włączony do utworzonego w grupie funduszu PGE Ventures. Nie czekając na finał prac nad ScanSAT-em, testował możliwości jego komponentów połączonych z dostępnymi na rynku rozwiązaniamina aktywnej infrastrukturze energetycznej PGE, m.in. skanerów, które mogą posłużyć do oceny poziomu eksploatacji i zużycia turbin wiatrowych.

— Obrazowanie satelitarne może znaleźć zastosowanie również w górnictwie do wyszukiwania i oceny składu wydobywanych surowców, co testowaliśmy już w kopalni odkrywkowej należącej do PGE — dodaje Jędrzej Kowalewski.

Spółka do tego rodzaju rozwiązań przekonuje krajowy rynek także w ramach komercyjnych konsultacji i szkoleń, unaoczniając korzyści, jakie techniki obrazowania satelitarnego wnoszą do sektora przemysłu. Technologie obrazowania satelitarnego na razie jednak cieszą się dużo większą popularnością w Stanach Zjednoczonych, na zachodzie Europy czy w Skandynawii. Start-up, specjalizujący się również w pomiarach 3D, systemach wizyjnych, przetwarzaniu obrazów i obserwacjach zdalnych, szykuje się więc do udziału w kilku międzynarodowych targach, m.in. International Astronautical Congress, Space Tech Expo Bremen, Australian Space Research Conference oraz The 2019 Canadian Aerospace Summit. Na tych wydarzeniach pojawi się pod szyldem Marka Polskiej Gospodarki. Poszuka tam partnerów biznesowych i odbiorców dla własnych rozwiązań obrazowania satelitarnego, w tym „oka” ScanSAT-u, czyli głównego teleskopu mikrosatelity.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu