Schnabel nadal za mocnymi podwyżkami stóp EBC

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-11-2022, 16:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Choć pojawiają się głosy, nawet części przedstawicieli władz monetarnych Eurolandu „wspierające” złagodzenie polityki EBC, Isabel Schabel, członek zarządu EBC twardo stoi na stanowisku, że konieczne są dalsze wysokie podwyżki stóp procentowych.

Isabel Schnabel
Isabel Schnabel
RALPH ORLOWSKI / Reuters / Forum

Cytowana przez agencję Reuters Schabel uważa, że zbyt szybkie i pod presją „emocji” poluzowanie może poważnie utrudnić wysiłki na rzecz obniżenia inflacji.

Dotychczasowe dane sugerują, że przestrzeń do spowolnienia tempa dostosowań stóp procentowych pozostaje ograniczona, nawet jeśli zbliżamy się do „neutralnego” poziomu, nie mówiąc już o restrykcyjnym, który jak najbardziej nadal uważam za uzasadniony”- powiedziała Schnabel.

Bankierka centralna argumentuje, że polityka monetarna, w tym dotycząca stóp procentowych musi opierać się na twardych danych, a nie niepewnych, obarczonych dużym ryzykiem szacunkach i oczekiwaniach rynkowych.

W jej opinii, oczekiwania na płytszą ścieżkę stóp działają nawet na niekorzyść EBC, oddalając faktyczne stanowisko polityczne od tego, co jest wymagane, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane