Scholz: gospodarcza sytuacja Niemiec stabilna

opublikowano: 07-11-2019, 12:14

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz uspokaja, że wzrost gospodarczy będzie wyższy kiedy znikną napięcia w handlu międzynarodowym, pisze Reuters.

Przed spotkaniem ministrów finansów w Brukseli Scholz powiedział dziennikarzom, że  Niemcy mają stabilną sytuację gospodarczą.  

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów
fot. Bloomberg

– Mamy dziś do czynienia z niskim wzrostem światowej gospodarki, co jest głównie skutkiem napięć w handlu międzynarodowym i niepewności. Ale jeśli ta sytuacja minie i jeśli dojdzie do porozumienia między Chinami i USA w sprawie handlu będziemy mieli wyższy wzrost na świecie. To pomoże europejskiej i także niemieckiej gospodarce – dodał. 

W czwartek urząd statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w Niemczech spadła niespodziewanie we wrześniu o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się, że spadek będzie nieco mniejszy i wyniesie 0,4 proc. wobec wzrostu o 0,4 proc. miesiąc wcześniej. Rok do roku produkcja przemysłowa spadła o 4,3 proc. przy oczekiwaniach spadku o 4,2 proc. oraz po spadku o 3,9 proc. w sierpniu.

- Stale mamy bardzo mocną sytuację gospodarczą, najwyższe historycznie zatrudnienie, jest wiele branż poszukujących pracowników więc sytuacja jest stabilna – powiedział Scholz. – Będziemy mieli większy wzrost w następnych latach, a jeśli nastąpi redukcja napięć w handlu, wpłynie to na poprawę wzrostu – dodał. 

Ekonomiści uważają, że gospodarka Niemiec jest w recesji. W drugim kwartale PKB spadł o 0,1 proc. Dane za trzeci kwartał podane zostaną 14 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane