SEB TFI trafiło w rę ce Opery

GN
opublikowano: 26-02-2009, 00:00

Potwierdziły się informacje

Potwierdziły się informacje

"Pulsu Biznesu".

Szwedzka grupa sprzedała

towarzystwo. Dla nabywcy

to milowy krok.

Załamanie koniunktury na rynku funduszy inwestycyjnych wymusi konsolidację — taką tezę powtarzano w branży od kilku miesięcy. I stało się. Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), szwedzka instytucja finansowa, sprzedała swoje TFI. Nabywcą jest Opera, największe prywatne TFI w Polsce. Kwota nie została ujawniona.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się znaleźć nowy dom dla SEB TFI. Dla grupy oznacza to całkowitą koncentrację na rozwoju bankowości korporacyjnej w Polsce — mówi Jürgen Baudisch, szef SEB w Polsce.

Szwedzka grupa rezygnuje z rozwoju bankowości dla najbogatszych, który uruchomiła w ubiegłym roku. Ograniczy się do bankowości korporacyjnej, leasingu i faktoringu. Dla Opery przejęcie to milowy krok. Do tej pory kojarzyło się z funduszami skierowanymi do zamożnych. Teraz wchodzi na tradycyjny rynek detaliczny. Niemal podwoi aktywa i udział w rynku. Pod jednym warunkiem.

— Dla Opery to dobry krok, bo sukces w tym biznesie zależy od odpowiedniej skali działalności. Jest jednak ryzyko, że klienci będą odchodzili i w rzeczywistości przejęte aktywa będą mniejsze. Szczególnie jeśli konkurenci spróbują wykorzystać słabsze wyniki Opery w czwartym kwartale, by przekonać klientów SEB, że fuzja jest dla nich niekorzystna — komentuje Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online.

— Zdajemy sobie sprawę z tego zagrożenia i zamierzamy podjąć działania, by je ograniczyć. Czeka nas dużo pracy organizacyjnej. Jak najszybciej chcemy przejąć zarządzanie funduszami i skonsolidować przedsiębiorstwa — mówi Tomasz Korab, wiceprezes Opera TFI.

Strony nie udzielają informacji o wartości transakcji. SEB skusił nabywcę nie tylko aktywami. W ostatnich latach należał do najefektywniejszych graczy na rynku. W 2006 r. zarobił na czysto ponad 20 mln zł, rok później 21,4 mln zł, a w 2008 r. 13 mln zł. Pikanterii sprawie dodaje list do klientów rozesłany 26 stycznia przez SEB: "w odpowiedzi na docierające z prasy i mediów informacje dotyczące sytuacji SEB TFI, pragniemy ustosunkować się do faktu pojawiania się tego typu spekulacji. Zarząd SEB TFI nie prowadzi rozmów dotyczących sprzedaży towarzystwa".

— Zarząd nigdy nie był stroną transakcji i nie uczestniczył w rozmowach — mówi Paweł Ogrodnik, prezes SEB TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SEB TFI trafiło w rę ce Opery