SEB2 już funduszem zagranicznym

Anna Borys
opublikowano: 29-12-2008, 00:00

KNF zauważyła rozbieżności materiałów informacyjnych SEB2 z polityką inwestycyjną produktu.

Po tekstach "PB" SEB2 zmienia materiały informacyjne i klasyfikację

KNF zauważyła rozbieżności materiałów informacyjnych SEB2 z polityką inwestycyjną produktu.

Po naszych tekstach Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) skłoniła Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SEB do zmiany dokumentów informacyjnych funduszu SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych. SEB dostosował je do bieżącej polityki inwestycyjnej produktu. Chodzi o fundusz, który jeszcze do niedawna był klasyfikowany jako bezpieczny produkt obligacji krajowych. Tymczasem od września jego klienci stracili 30 proc. Okazało się, że zamiast bezpiecznych papierów SEB2 ma w portfelu ryzykowne papiery związane z rynkiem rosyjskim.

— KNF zasugerowała SEB TFI dostosowanie informacji w prospekcie informacyjnym i na stronie internetowej do prowadzonej polityki inwestycyjnej — potwierdza Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Zmiany dotyczą m.in. profilu inwestora w prospekcie informacyjnym.

 

Większe ryzyko…

Wcześniej, zgodnie z materiałami informacyjnymi, klient SEB2 mógł się spodziewać wyższej stopy zwrotu niż z lokaty bankowej przy niewielkich wahaniach wartości jednostki. Według prospektu informacyjnego na portfel miały wpływ wydarzenia z krajowego rynku obligacji. To mogło wprowadzać w błąd. Teraz klient dowie się, że wartość jednostki może się wahać, i to znacznie. Zachowanie portfela zależy od sytuacji na rynku długu — w kraju i za granicą.

— Doprecyzowanie profilu inwestora funduszu SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych uwzględnia możliwość zaistnienia takiej sytuacji rynkowej, w której wahania  jednostek uczestnictwa mogą być znaczne — mówi nam Katarzyna Walczak, dyrektorka ds. marketingu SEB TFI.

 

…bo zagraniczne

W ślad za zmianami w dokumentach SEB2, zmieniała się także klasyfikacja produktu. Na próżno szukać teraz funduszu w gronie produktów obligacji krajowych. Przeskoczył on do funduszy zagranicznych.

— Modyfikację klasyfikacji funduszu dokonano w związku z wprowadzeniem przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami rozszerzonych standardów klasyfikacji funduszy. Nowy profil bardziej odpowiada dzisiejszym realiom rynkowym. Po zmianie SEB2 jest klasyfikowany jako fundusz obligacji zagranicznych — wyjaśnia Katarzyna Walczak.

 

Reklamacje są

Zmiany w dokumentach i w klasyfikacji precyzyjniej określają, że ryzyko związane z inwestycją w SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych jest większe niż przeciętnego produktu obligacji krajowych. Nie zmienia to faktu, że wciąż przybywa niezadowolonych klientów SEB TFI. Sprawą zainteresowała się firma doradczo-inwestycyjna Sovereign Capital. Chce ona pomóc oszczędzającym, którzy czują się oszukani, w uzyskaniu odszkodowania od TFI.

— W odpowiedzi na ogłoszenie prasowe, zamieszczone przez podmiot trzeci, zamieściliśmy informację, że organem właściwym do rozpatrywania reklamacji klientów jest towarzystwo — wyjaśnia Katarzyna Walczak z SEB TFI. Przedstawiciel towarzystwa dodaje jednak, że "zgodnie z obowiązującymi zapisami, wszystkie prawa uczestników funduszu SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych są respektowane".

W SEB TFI dowiedzieliśmy się, że wpłynęła jedna reklamacja dotycząca SEB2.

— Z nami kontaktowało się kilkanaście osób w tej sprawie — mówi nam Piotr Witkowski, associate director w Sovereign Capital.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane