SEC znów ostrzega inwestorów przed radami celebrytów

opublikowano: 19-02-2021, 17:38

Regulator amerykańskiego rynku kapitałowego zareagował na wydarzenia z ostatnich tygodni, kiedy ceny aktywów zmieniały się pod wpływem rad inwestycyjnych znanych osób.

W piątek komórka edukacyjna amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała na Twitterze wpis, w którym ostrzega, że „nie jest nigdy dobrym pomysłem inwestować w coś tylko dlatego, że ktoś sławny mówi, że to dobra inwestycja”. Wpisowi towarzyszy link do tekstu opublikowanego w listopadzie 2017 roku, kiedy kurs bitcoina rósł niezwykle dynamicznie pod wpływem spekulacji napędzanej przez znane osobistości m.in. świata sportu i rozrywki. SEC ostrzega w nim, że „promowanie przez celebrytów nie oznacza, że inwestycja jest uzasadniona lub właściwa dla wszystkich inwestorów”.

- Nigdy nie jest dobrym pomysłem, aby podejmować decyzje inwestycyjne tylko dlatego, że ktoś słynny mówi, że produkt lub usługa jest dobrą inwestycją – podkreślił regulator amerykańskiego rynku.

SEC zwrócił uwagę, że nawet jeśli wspierana przez celebrytę okazja inwestycyjna jest prawdziwa, „może nie być dobra dla was”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W ostatnich tygodniach najbardziej „złotoustą” znaną osobą na świecie jest miliarder Elon Musk. Jego wpisy na Twitterze dotyczące różnych aktywów wywołują często reakcję w postaci wzrostu ich ceny. Czasami pomyłkowo drożały nie te aktywa, które szef Tesli miał na myśli, co pokazuje jak „hipnotyczny” charakter mają te zdarzenia. Ostrzeżenie SEC może dotyczyć jednak także celebrytów mniejszego formatu. W styczniu w USA krótkotrwałą gorączkę spekulacyjną na rynkach wywołali „guru” forów inwestycyjnych z serwisu Reddit. Akcje GameStop, spółki będące symbolem tych działań, są obecnie ponad dziesięciokrotnie tańsze niż były pod koniec stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane