Sejm przyjął trzy nowe ustawy o rynku kapitałowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-07-2005, 11:14

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do trzech nowych ustaw regulujących rynek kapitałowy: o obrocie instrumentami finansowymi; o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych; o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do trzech nowych ustaw regulujących rynek kapitałowy: o obrocie instrumentami finansowymi; o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych; o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.

    Posłowie zdecydowali w piątek, że utrzymają przyjęty wcześniej przepis, który nakłada na dziennikarzy piszących o giełdzie takie same wymogi rzetelności jak na analityków zajmujących się przedstawianiem rekomendacji dotyczących papierów wartościowych. Posłowie odrzucili w związku z tym poprawkę Senatu, który uznał, że regulacje wynikające z prawa prasowego są wystarczające. Nie zgodzili się tym samym na ograniczenie rygorów nakładanych na dziennikarzy piszących o rynku kapitałowym.

    Sejm przyjął natomiast poprawkę Senatu do ustawy o ofercie publicznej, która umożliwi pobieranie opłat od emitentów za zamieszczanie przez agencje informacyjne wymaganych komunikatów. Poprzednio Sejm chciał znieść te opłaty. Senat uznał jednak, a Sejm podzielił to stanowisko, że ustawa powinna zapewniać "ekwiwalentność świadczeń". Poprawka zapewnia możliwość pobierania przez Polską Agencję Prasową opłat od emitentów zamieszczających w serwisie informacje wymagane prawem.

    21 lipca Senat zgłosił poprawki do uchwalonych na początku lipca przez Sejm trzech ustaw regulujących rynek kapitałowy, zastępujących ustawę prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi będzie też dotyczyć giełd towarowych.

    Ustawy dostosowują polskie przepisy do zmian w prawie UE, które weszły w życie 1 lipca 2005.

    Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych będzie regulować zasady przeprowadzania oferty publicznej papierów wartościowych.

    Ustawa o nadzorze nad rynkiem kapitałowym - będzie w formie odrębnego aktu prawnego określać zadania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Uprawnienia Komisji zostaną zwiększone.

    Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi m.in. definiuje pojęcie "instrument finansowy". Chodzi o to, że zakaz manipulacji ceną czy wykorzystywania informacji poufnej ma dotyczyć nie tylko papierów wartościowych, ale także innych instrumentów finansowych.

    Ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm przyjął trzy nowe ustawy o rynku kapitałowym