Sejm skierował prawo lotnicze do komisji

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 18-04-2002, 21:00

Sejm przesłał do Komisji Infrastruktury projekt nowego prawa lotniczego. W projekcie poprawiono zapisy dotyczące ochrony, którą będą mogły sprawować tylko odpowiednie służby państwowe.

Poprzednia ustawa przyjęta przez sejm została zawetowana przez prezydenta, który miał zastrzeżenia do zapisów dotyczących ochrony lotnisk międzynarodowych po terrorystycznych atakach z 11 września 2001 roku. Prezydent nie zgodził się, aby ochroną lotnisk międzynarodowych mogły zajmować się prywatne firmy.

Jedną ze zmian wprowadzonych w sejmowym projekcie w stosunku do zawetowanej ustawy jest skreślenie daty wyłączenia Agencji Ruchu Lotniczego z Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

- Ustawa, zawetowana przez prezydenta, zakładała wyłączenie Agencji Ruchu Lotniczego z Państwowych Portów Lotniczych od początku 2004 roku. W projekcie przesłanym w czwartek do sejmowej Komisji Infrastruktury zapisano, że decyzja o wyłączeniu agencji zostanie podjęta przez ministra infrastruktury. Nie sprecyzowano daty wyłączenia - powiedział PAP Andrzej Piłat, wiceminister infrastruktury.

Wyodrębnienie przed 2005 rokiem agencji, która dostarcza 55 proc. wpływów do budżetu Państwowych Portów Lotniczych, skomplikowałoby finansowanie budowy nowego terminalu na warszawskim lotnisku Okęcie.

Projekt prawa lotniczego przewiduje m.in. łatwiejsze zakładanie prywatnych firm lotniczych. Zwolnione z konieczności uzyskania koncesji na przewóz lotniczy mają zostać podmioty, które wykonują takie przewozy samolotami o masie powyżej 10 ton, ale mające mniej niż 20 miejsc pasażerskich. Wszyscy przewoźnicy będą musieli otrzymać odpowiednie certyfikaty.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm skierował prawo lotnicze do komisji