Sejm znów obciążył przedsiębiorców

Cezary Koprowicz
opublikowano: 01-12-2000, 00:00

Sejm znów obciążył przedsiębiorców

Wprowadzenie wszystkich wolnych sobót to kolejna kłoda rzucona przez parlamentarzystów pod nogi przedsiębiorców — alarmują ekonomiści i pracodawcy. Ich zdaniem, zmiana w kodeksie pracy może doprowadzić do wzrostu bezrobocia i spadku konkurencyjności polskich firm.

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy. Czas pracy pozostanie bez zmian — 42 godziny w tygodniu. Za to każda sobota od 1 stycznia 2001 r. będzie dniem wolnym.

Nowelizacja kodeksu przewiduje możliwość wydłużania czasu pracy do 10 godzin dziennie dla zachowania tygodniowej normy. Dodatkowy czas, powyżej ósmej godziny, nie może być uznany za pracę w godzinach nadliczbowych. Do wykonania normy pracownicy muszą pozostać na swoich stanowiskach średnio o 15 minut dłużej.

— Jeśli przedsiębiorca nie zrezygnuje z działalności firmy w sobotę, będzie musiał zapłacić swoim pracownikom podwójną stawkę — zauważa Jeremi Mordasewicz, wiceprezes BCC.

— Wprowadzono wszystkie wolne soboty, a czas pracy w tygodniu się nie zmienił. Oznacza to, że codziennie mamy pracować o 15 minut dłużej. To fikcja. Nie sądzę, by ten czas został realnie wykorzystany. W praktyce decyzja Sejmu oznacza skrócenie tygodnia pracy — twierdzi Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu i prezydent firmy Curtis International LTD.

Polski na to nie stać

Zdaniem przedsiębiorców, Polski na razie nie stać na skrócenie tygodnia pracy i wprowadzenie wszystkich wolnych sobót.

— Taka decyzja Sejmu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na działalność polskich przedsiębiorstw i w konsekwencji doprowadzić do niższego wzrostu gospodarczego i wzrostu bezrobocia. Obecny kodeks pracy i tak jest bardzo niekorzystny dla pracodawców, a rosnące koszty zatrudnienia ograniczają możliwość inwestycji i kapitał obrotowy — ostrzega Jeremi Mordasewicz.

— Nie stać nas na ograniczenie tygodnia pracy. Jeśli chcemy rzeczywiście dogonić Unię Europejską, musimy pracować dłużej i wytwarzać więcej — wtóruje mu Zbigniew Niemczycki.

To nie koniec

Posłowie AWS nie rezygnują ze skrócenia tygodnia pracy do 40 godzin.

— W czasie senackich prac nad nowelizacją kodeksu pracy, AWS będzie chciało wprowadzić poprawki, które pozwolą w przyszłości osiągniąć 40-godzinny tygodnia pracy — zapowiada Jacek Rybicki (RS AWS).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm znów obciążył przedsiębiorców